Zastupitelstvo města Horažďovice definitivně zrušilo na svém pondělním zasedání pravidla pro prodej městských bytů, podle kterých chtělo byty prodávat za 80% z jejich odhadní ceny. „Usoudili jsme, že odpůrci tohoto rozhodnutí měli pravdu v tom, že pravidla pro prodej městských bytů, které jsme před časem schválili, nejsou spravedlivá. Proto jsme na zastupitelstvo přišli s návrhem zrušit staré usnesení a přijmout nová pravidla, která budou kompromisem pro všechny strany,“ říká místostarosta města Horažďovice Ladislav Lenský.

„Mrzí nás, že prodej bytů vyvolal ve městě obrovskou vlnu nesouhlasu. To bylo důvodem, proč jsme se pravidly prodeje bytů znovu zabývali,“ dodal Lenský. Nyní chce město byty prodávat za cenu 5000 korun za metr čtvereční u bytů první kategorie, 4500 korun u bytů druhé kategorie a 4000 korun za metr čtvereční u bytů třetí kategorie. Do ceny budou připočítány i ceny investic do jednotlivých bytů a domů.

Město nyní navrhuje, že nebude zatím prodávat byty, které nejsou napojeny na centrální vytápění. „Protože chystáme doplnění současné plynové kotelny o kotle na biomasu, předpokládáme, že budeme moci v brzké době na kotelnu napojit i zbývající dvě sídliště, která ještě nejsou centrálně vytápěna. Jde o sídliště kolem Jiráskovy ulice a u staré lékárny pod Vápenkou,“ domnívá se starostka města Jindřiška Jůdová.

Zde však radnice znovu narazila. „Návrh cen je pro nás přijatelný. Nesouhlasíme ale s tím, aby město neprodávalo byty, které nejsou napojeny na centrální vytápění. To je opět běh na dlouhou trať. O kotelně se hovoří v Horažďovicích už několik let a situace se nezměnila. Proč mají tedy nájemníci těchto bytů a domů čekat na to, až jednou město jejich domy na kotelnu napojí. Asi 90% lidí si muselo zajistit na vlastní náklady vytápění bytů. Vytápění tedy už mají vyřešené a nebudou chtít odebírat teplo z kotelny.

"Nikdo se nás neptal, zda bychom se chtěli na kotelnu napojit. Radnice mezi občany nedělala žádný průzkum. Opět bylo rozhodnuto od stolu na radnici. Podle nás to budou zbytečně vyhozené peníze,“ říká Karel Zrůbek z občanského sdružení Horažďovické byty. „Povedeme další jednání s městem. Situace se musí vyřešit. Chceme si koupit městské byty a nemůžeme. To je paradox,“ dodal Zrůbek.

Co si o situaci myslíte? napište do diskuze.