Rozhodl o tom Krajský soud v Plzni, jenž nyní potvrdil verdikt Okresního soudu v Klatovech, který Jandečku potrestal za držení a distribuci pervitinu. Obžalovaný nesl celé líčení velmi těžce, v Klatovech ho kvůli vulgárním nadávkám soudce Petr Sperk dokonce vykázal ze soudní síně.

Jandečka, který má v trestním rejstříku sedmnáct záznamů, je známou postavou klatovské drogové scény. Opakovaně byl kvůli omamným látkám trestán, ale ani pobyty za mřížemi ho nepřiměly, aby s nimi přestal. S kšeftováním s nimi měl začít i vloni jen pár měsíců poté, co se vrátil z vězení. „V období nejméně od října 2022, nejdéle však do 2. března 2023 si pravděpodobně v Plzni nezjištěným způsobem obstarával drogu pervitin, kterou poté, co ji po určitou dobu u sebe za účelem následné distribuce přechovával, na různých místech v Klatovech opakovaně za účelem majetkového prospěchu prodal či bezúplatně z kamarádství předal,“ uvedla v obžalobě státní zástupkyně Marcela Šímová. Hlavním odběratelem byl Vlastimil Kaiser, jenž je nyní sám souzen, neboť drogy dále se ziskem prodával, aby si, jak tvrdil, vydělal na nájem a jídlo. Drogy měl Jandečka dodávat i dalším lidem. Kromě toho u něj policie našla ve Štěpánovicích, kde ho zastavila při jízdě z Plzně, bezmála 30 gramů této populární české drogy.

Plch zahradní byl na německé straně Šumavy desítky let nezvěstný, nyní ho zachytila nastražená fotopast nedaleko Bavorské Železné Rudy.
Ze Šumavy vzácný hlodavec úplně nezmizel, Němci ho ale viděli po mnoha letech

Ke skutkům uvedeným v obžalobě se moc nechtěli vyjadřovat obžalovaný ani svědci. Jandečka se u soudu přiznal jen k tomu, že měl v autě drogy, vše ostatní odmítl. „Nikomu jsem žádné drogy nedával ani neprodával,“ tvrdil.

Ani svědkům povolaným do ohrádky pro vyslýchané do řeči moc nebylo. Kaiser nepromluvil, ani když dostal pokutu, a ani ostatní nebyli moc výřeční.

Jedna ze svědkyň přiznala, že má z obžalovaného a jeho blízkých strach. „Je mi vyhrožováno,“ řekla soudu s tím, že více před obžalovaným mluvit nechce. Vše, co uvedla na policii, tedy že drogy od Jandečky dostávala, ale se slzami v očích potvrdila. I další svědkyně nakonec přiznala, že od obžalovaného několikrát drogy dostala, byť napřed tvrdila, že ji policie k výpovědi donutila.

„Všichni si to vymýšlí a nevím proč,“ reagoval naštvaný Jandečka.

Zdroj: Deník/Milan Kilián

A ještě víc ho rozčililo, když klatovský soud rozhodl, že je vinen, a poslal ho na pět let do věznice s ostrahou. A dal to najevo. „Při hodnocení výpovědí svědků mi začal tykat a poté se začal vyjadřovat vulgárně. Po tiché poradě senátu jsme ho proto vyloučili z hlavního líčení a byl vykázán. Po odůvodnění rozsudku byl opětovně přizván, aby se mohl vyjádřit k opravnému prostředku,“ uvedl předseda senátu Sperk.

Jandečka se proti rozsudku odvolal, ale ani u Krajského soudu v Plzni nepochodil. „Odvolání obžalovaného bylo zamítnuto,“ potvrdila Deníku mluvčí soudu Jana Rubášová.