Zubní pohotovost na Klatovsku v podobě, jak ji známe dnes, na konci roku končí. Pacienti budou muset jezdit do Plzně. Lidé jsou proti, cesta do Plzně jim vše prodraží a prodlouží.

„Nedokážu si představit, jak někdo jede s bolestí zubu autem do Plzně. Když mě bude bolet zub a budu například z Prášil musím jet 90 kilometrů, strávím hodinu a půl v autě. A to mluvím jen o cestě jedním směrem. V Plzni se nemusím dostat na řadu hned, ale můžu pár hodin čekat. Takže cesta zabere celý den," zlobil se Bohumil Bouška ze Sušice.

Pokud člověk, kterého potká bolest zubů nemá auto, čeká ho několik hodin ve vlaku a v autobuse. Z některých míst na Klatovsku je navíc o víkendu vyloučené se veřejnou dopravou do Plzně dostat. Příkladem mohou být Kejnice a řada dalších obcí.

Někteří pacienti z Klatovska se cesty do Plzně obávají z jiných důvodů. „Jednou jsem tam byl, nemohl jsem bolestí vydržet a jel jsem tam v noci. Jenže čekání na ošetření trvalo dlouho, a spokojený jsem nebyl ani s přístupem lékaře. Po nějaké době mi řekl, že na zákrok nemá potřebné nástroje a poslal mě domů. Než opakovat tuto zkušenost, raději víkend nějak přetrpím," řekl Deníku Tomáš L. z Klatov.

„Praxe byla taková, že zubní lékaři měli uzavřené smlouvy o poskytování zubní pohotovosti. Na příští rok smlouvy nemáme a krajský úřad nám pouze oznámil, že zubní pohotovost je zajištěna v Plzni. Zároveň nám bylo sděleno, že příspěvek na zubní pohotovost se snižuje na částku nula korun. Bez smluvního zajištění a bez příspěvku prostě pohotovostní službu držet nemůžeme," konstatoval předseda oblastní stomatologické komory Tomáš Brada.

Stanovisko Plzeňského kraje je jasné. Podle tiskové zprávy, kterou kraj vydal, byla ve výběrovém řízení vybrána poliklinika na Denisově nábřeží v Plzni. „Zubní pohotovost bude zajištěna na poliklinice na Denisově nábřeží v Plzni. Sloužit bude od ledna příštího roku obyvatelům celého Plzeňského kraje každý všední den od 18 do 6 hodin, o víkendu a o svátcích pak po celých 24 hodin," uvedl mluvčí kraje René Zeithaml.