„Městys Chudenice investoval v dubnu do výměny koberců v zámeckých interiérech a do technického vybavení. Novou máme také květinovou výzdobu interiérů. V expozici návštěvníci uvidí nové myslivecké trofeje, které obohatily lovecký salónek a chodby, přibyl jídelní porcelán v salóncích,“ popsala některé úpravy kastelánka zámku Miroslava Žáková.

Část expozice Muzea Josefa Dobrovského byla nově vymalována a menších úprav a modernizace dozná i expozice v rodné síni Jaroslava Kvapila. „V loňské sezóně jsme otevřeli denní místnost pro návštěvníky, kde si mohou odpočinout a posedět při čekání na prohlídky zámku. V této místnosti je prezentace Americké zahrady, zámecká knihobudka a automat na kávu. Na nádvoří byly vyměněny dvoje dveře do hospodářského zázemí a sklepení, letos nás čekají ještě další,“ vysvětlila Žáková.

Největší novinkou v zámecké expozici je ale zbrojnice. Ta vznikla v jediné dochované obranné baště původní gotické tvrze. V ní je k vidění ukázka palných a chladných zbraní z 19. století, modely brnění nebo model gotické tvrze od Vojtěcha Kuny. „Asi nejcennějším kouskem zbrojnice je ceremoniální meč použitý v roce 1791 při korunovaci císaře Leopolda II. v Praze,“ prozradil pracovník zámku Ludvík Pouza.

Zbrojnice je součástí prohlídkového okruhu zámku a je přístupná pouze s průvodcem.