"Kateřina Bejčková je známou regionální autorkou historických kostýmů. Zabývá se tvorbou reprodukcí historických oděvů a doplňků od středověku až po 19. století," uvedl kastelán chudenického zámku Ludvík Pouza.

Tvorbě kostýmů se autorka věnuje už 23 let. "Šiji kostýmy pro šermíře a milovníky historie, kteří navštěvují různé historické slavnosti. Snažím se vždy vytvořit kostým od počátečního návrhu, přes výběr vhodného materiálu až po samotnou konstrukci a konečný produkt. Pro tvorbu mých kostýmů se inspiruji nejčastěji dobovými kalendáři, ale i obrazy. Na výstavě v Chudenicích mohou návštěvníci vidět šaty inspirované například obrazy několika šlechtičen. Jsou to šaty, které nosila Sabina Dorotea fon Neuburg a originál je k vidění v muzeu v Mnichově. Pak jsou tu šaty královny Alžběty I. nebo Bohunky z Rožmberka," nalákala Bejčková.

Všechny její práce závisí na studiu odborné literatury, zejména z oblasti historie odívání. "Mým velkým koníčkem je studium starých šicích technik a vyšívání od středověku do 19. století. Všechny kostýmy jsou opravdu ruční práce, a to včetně vyšívání a výroby doplňků. U mnohých kostýmů trávím i několik měsíců," dodala Bejčková.

Výstava v Chudenicích je doplněna i o unikátní historické módní doplňky a obrázky z kalendářů počátku 20. století. Návštěvníci mohou výstavu navštívit denně mimo pondělí od 9 do 15 hodin až do 15. června.