To připravilo na pátek 15. června od 18 hodin ve společenském sále zámku ojedinělou akci, při které návštěvníci uslyší hru na šestipedálový klavír značky Stabernack z roku 1827, který je po kompletní renovaci.

Na unikátní nástroj zahraje Petra Matějová a o náročné rozsáhlé obnově tohoto nástroje povypráví restaurátoři Jiří Stýblo a Zdeněk Kocum.

Sál horažďovického muzea je pro šestipedálový klavír, který byl vyroben v roce 1827 Adalbertem Stabernackem v Dobré Vodě u Březnice, domovem už řadu let.

„Kdy si ho tehdejší majitelé zámku, rod Kinských, do Horažďovic pořídili, nevíme. Ve sbírkách muzea je ale od roku 1946, kdy se konfiskát po rodině Kinských ocitl v majetku muzea. Od té doby je součástí výstavních a reprezentačních prostor zámku. O historii tohoto hudebního nástroje ještě víme, že  výrobce piana, který pocházel z rodiny truhlářů a řezbářů, žil v letech 1789 – 1864. Vyučil se u Antona Waltra ve Vídni, oženil se s Barbarou Nadelstätterovou a měl dceru Josefu Barbaru.  Horažďovické piano má v dnešní době známé pouze další dva sourozence z dílny  Adalberta Stabernacka, a to klavíry z roku 1817 a 1853," informovala ředitelka muzea Hana Smetanová.

„Náš unikátní nástroj z roku 1827 má rozsah F – kontra až fis ´´´´. Datování je dochované pod klávesovým rámem, doklad o vyučení výrobce ve Vídni je uvnitř nástroje," dodala Smetanová.