Policisté z Klatovska pátrají po neznámém podvodníkovi, který se specializuje na okrádání starších lidí na vsích. Jen za poslední dny připravil o úspory několik důchodců.

„Slušně vystupující muž používá vždy stejný scénář. Zazvoní u dveří a požádá o rozměnění. Poté se vetře dovnitř a v nestřežené chvíli odcizí majitelům peníze,“ uvedla krajská policejní mluvčí Jolana Číhová.

Podvodníkovi je asi 40 let, měří zhruba 170 cm, má střední postavu a vlasy česané na patku. „Po Klatovsku se pohybuje pravděpodobně v šedém Renaultu Megane, jehož registrační značka začíná 2C0 40. Z vozu vystupuje vždy ve světlé větrovce nebo jen v košili,“ dodala Číhová.

Tři metody

Případy, kdy se pachatel specializuje na okrádání starých lidí, nejsou na Klatovsku ojedinělé.

V tomto regionu se používají nejčastější tři způsoby, jak se dostat k seniorům domů. „Podvodníci za prvé uvádějí, že jdou zkontrolovat plynoměr či elektroměr. Za druhé tvrdí, že je posílá vnuk či vnučka za účelem zakoupení nějaké věci a že jdou pro peníze. A za třetí žádají pomoc, například chtějí vodu na zapití léků či pustit nutně na WC,“ řekl Deníku policista, který se této trestné činnosti věnuje.
Policistům komplikuje práci fakt, že jde většinou o velmi dobře organizované gangy, které nejsou z regionu, ale přijíždějí dokonce až z Moravy. Navíc se jejich obětí stávají staří lidé, kteří mají problémy s identifikací zloděje. Navíc na to, že jim nezvaná návštěva nepozorovaně odcizila často celoživotní úspory, přijdou někdy i s časovým odstupem.

Nepouštět domů

Policie upozorňuje seniory, aby v žádném případě nepouštěli nikoho cizího k sobě domů. Pokud se setkají s někým podezřelým, ať neprodleně kontaktují policii, např. na lince 158.