Celý program se konal pod taktovkou spolku šermířů a přátel historie Plzeňští, který vrátil návštěvníky do historie. „Na Velhartice se vrátil majitel panství don Martín de Hoeff Huerta, který vlastnil Velhartice v první polovině 17. století. Dostal panství za své zásluhy v třicetileté válce od císaře Ferdinanda. Proslul jako poměrně přísný pán, nicméně velhartickým odpustil robotu, takže na něj vzpomínají poměrně v dobrém, což jsme si připomněli ráno na náměstí v kostele. Tam se konalo vystoupení zdejšího sboru a don Huerta dostal požehnání a současně na náměstí právě odpustil zmiňovanou robotu,“ uvedl za spolek Petr Merxbauer.

Z kostela pak směřoval průvod na hrad, kde právě don Huerta nechal zbudovat zámecké křídlo. Tam program pokračoval. Hlavní postavou slavností je golem. „Golem byl vytvořen rabínem Löwim, císař Rudolf II. se ho snažil neúspěšně ovládnout. My na Velharticích golema vzkřísíme a předvedeme divákům jedno z mála známých vyprávění o golemovi, protože právě o něm je jich velmi mnoho,“ uvedl Merxbauer.

Monika Absolonová v Klatovech.
Moniku Absolonovou přivítalo plné náměstí, pobavila i strachem z pavouků

Někteří diváci čekali hliněného obra, a tak byli mírně zklamaní, když se ukázal obrovský muž za golema převlečený, ale i tato scénka mnohé pobavila, když po oživení začal tancovat.

Kromě toho byli součástí programu páni na koních, šermíři, tanečnice, mušketýři, zábava pro děti i tržnice.

Přálo slunečné počasí, a tak se na hrad během víkendu vypravilo mnoho návštěvníků.