Mrazy totiž letos poškodily ovocné sady ve dvou vlnách. První přišla v polovině dubna a  druhá vlna mrazů zasáhla sady na začátku května.

Největší propad sklizně bude zřejmě u jablek, které jsou hlavním pěstovaným ovocným druhem. Také kvalita ovoce bude kvůli letošnímu nevyrovnanému počasí horší než loni.

V oblasti Janovic, Spůle a Bezděkova se nedařilo švestkám. „Z peckovin (meruňky a broskve) se u někoho urodilo, ale švestky a další peckoviny, pokud vím tak jenom něco málo a z velké části napadené škůdci (červivé). Po loňské nadúrodě se v letošním roce dá očekávat malá úroda obecně (asi tak 50 % toho co bylo v roce 2018). Záleží na tom co se podaří sklidit,“ říká Josef Novotný z českého svazu zahrádkářů Klatovy. Někde poškodil květy mráz, někde  bylo ovoce poškozeno kroupami, někde se také na plodech objevila skvrnitost. Kdo nepostříkal proti Padlí jabloňovému nebo proti Moniliniové hnilobě a dalším chorobám, tak mu jablka hnijí na stromě a padají. „U hrušek je to podobné. Jinými slovy. Kdo ponechal zahradu pouze přírodě, tak asi zapláče nad výdělkem. V letošním roce je díky počasí poměrně malý výskyt plísně bramborové (i u cibule a rajčat),“ dodává Novotný.

Letošní úroda bude tedy nižší, ale záleží samozřejmě na konkrétních oblastech. Obchodníci však zdražení očekávají.