„Připravili jsme projekt čtyř naučných stezek, které vznikly z prostředků Přeshraniční spolupráce Cíl 3 v hodnotě necelé dva miliony korun,” říká místostarosta Železné Rudy Milan Kříž.

První stezka nese název Sklářská a mapuje historické sklárny, které byly v okolí Železné Rudy. „Tato stezka je dlouhá 36 kilometrů a vede od Alžbětína. Na okruhu turisté naleznou šestnáct informačních tabulí, které je budou informovat o zaniklých sklárnách a o historii sklářství a skla na Šumavě vůbec,” vysvětluje místostarosta.

Druhá naučná stezka se jmenuje Historie obce Špičák. Jde o pěti kilometrový okruh, který začíná a končí na parkovišti Kaskády. Tento okruh vede přes špičácké sedlo a lyžařský areál až na Špičák. Trasa vede po místech, která mají návštěvníky upozornit na zajímavosti z historie oblasti. Informační tabule budou upoutávat na počátky hotelnictví, lyžování, umělého zasněžování, na počátky Horské služby a sedačkové lanovky. Chybět nebude ani historie obce Špičák.

„Další stezka nese název Obrana železné opony. Mapuje objekty polní obrany v Železné Rudě a okolí. Jde o objekty, které vznikly v padesátých letech dvacátého století. Prý jsme těchto bunkrů na Železnorudsku měli kolem osmdesáti, a Železná Ruda tak prý byla jedním z nejvíce opevněných měst v dobách studené války. My však v našem městském okruhu povedeme turisty po pěti objektech. Ty chceme vyčistit a zpřístupnit, aby si je lidé mohli bezpečně prohlédnout i zevnitř. Na tento okruh naváže další stezka, která nese název Debrnický okruh. Ten povede směrem ze Železné Rudy na Debrník k bývalému zámečku a končit bude na hraničním přechodu Alžbětín. Zde milovníky turistiky upozorníme na protitankové zátarasy a příkopy, ale i protipěchotní zátarasy a signální stěnu,” pokračuje Kříž.

Peníze, které byly použity na vybudování těchto stezek, mělo město Železná Ruda původně na obnovu Lávkové cesty, kterou však nemohlo zrealizovat. Nezískalo totiž potřebná povolení.

Na turisty čekají také nová odpočinková místa, a to na Alžbětíně, v Železné Rudě, Špičáku a v Hojsově Stráži.

„Jde o přístřešky s posezením a stojany na kola a lyže. Celkem bylo postaveno šest těchto míst za zhruba 200 tisíc korun. Tyto peníze jsme získali přes Mikroregion Šumava západ. Na tomto projektu jsme spolupracovali ještě s obcemi Prášily a Modrava. Na Špičáku jsme na sedle postavili také odpočinkový srub s lavicemi a stolem. Tam jsou umístěny i mapy, plánky a tipy na turistické zajímavosti v okolí. Tento srub nás stál zhruba 280 tisíc korun a dotaci jsme získali opět přes mikroregion z programu Stabilizace a obnova venkova Plzeňského kraje,” dodal místostarosta Železné Rudy.
Všechny stezky budou dokončeny do října letošního roku. Slavnostní otevření je čeká ale až na jaře.