Hřbitov Barabů, kteří stavěli špičácký tunel, Černé jezero nebo nejvyšší vrchol Šumavy Velký Javor navštíví účastníci 4. ročníku cykloturistické akce Okolo Železné Rudy, která se koná už tuto sobotu 10. září. Po návratu z výletu bude na účastníky na třídě 1. máje v centru Železné Rudy čekat i bohatý doprovodný program.

Účastníci si mohou vybrat ze čtyř tras pro pěší a dvou pro cyklisty. Nejkratší pěší trasa, šestikilometrová, je určena rodinám s dětmi a nabídne například křížovou cestu nebo hřbitov Barabů. Patnáctikilometrové trasy jsou připraveny dvě. Trasa po českém území zavede turisty například na Černé jezero a Pancíř. Druhá „patnáctka“ vede přes Ferdinandovo údolí na Debrník, Schwellhäusl, kde každý registrovaný účastník dostane od majitelky tamního hostince „štamprličku“ originálního bezinkového likéru vyrobeného podle vlastní receptury, přes Bayerisch Eisenstein a Alžbětín zpět do Železné Rudy. Do Bavorska zavede účastníky i třicetikilometrová trasa, jejíž součástí je i vrchol Velkého Javoru, na který mohou vyjet lanovkou zdarma. K bavorským sousedům se podívají také cyklisté, obě trasy, třiceti– i padesátikilometrová vedou přes rekreační obec Zwieslerwaldhaus a hostinec Schwellhäusl, na delší trase se účastníci podívají i na jezero Laka, Gsenget nebo do přírodní rezervace v Ludwigsthalu.

Kromě bezinkového likéru a bezplatné jízdy lanovkou na Javor budou dalšími bonusy pro registrované účastníky akce bezplatné prohlídky železnorudských muzeí, bezplatná jízda lanovkou na Pancíř nebo možnost vykoupání v bazénu v hotelu Čertův mlýn mezi Železnou Rudou a Špičákem, který leží na šestikilometrové a „české“ patnáctikilometrové trase.

„Registrace začne v sobotu 10. září v 6 hodin před penzionem Habr na třídě 1. máje. Účastníky nenutíme procházet nějakými kontrolními body, ráno přijdou, zaregistrují se, dají si kávičku, polévku a vyrazí na trasu. Kolem poledne se první účastníci začnou vracet, a v tuto dobu začne na třídě 1. máje v centru Železné Rudy i doprovodný program,“ pozval turisty hlavní organizátor akce Milan Sklenář z rodinného penzionu Habr, který akci pořádá ve spolupráci s městem Železná Ruda.

V doprovodném programu nebudou chybět například ukázky techniky i zásahu železnorudských hasičů a Horské služby Šumava, přednáška o Šumavě ani živá hudba. Pamětní listy bude podepisovat herec Pavel Nový.

Návštěvníci se mohou těšit i na železnorudské pivo, 9. a 10. září se totiž na železnorudské třídě 1. máje koná i pátý ročník Pivobraní a vinobraní, které pořádají železnorudský pivovar Belvedér a vinotéka Malý. „Oba dny začínáme v 15 hodin, v pátek zahraje kapela Štreka, v sobotu kapela Impuls,“ upřesnil majitel pivovaru Belvedér František Strnad.

Soutěž

Chcete se zúčastnit cykloturistické akce Okolo Železné Rudy, která se koná v sobotu 10. září? S Klatovským deníkem máte možnost vyhrát registrační kartu čestného hosta, stačí odpovědět na naši soutěžní otázku:

Jak vysoká je nejvyšší hora Šumavy Velký Javor (Großer Arber)?
a) 1602 m n. m.
b) 1456 m n. m.
c) 1491 m n. m.

Správnou odpověď zašlete prostřednictvím SMS do čtvrtka 8. září do 12.00 hodin na telefonní číslo 602 669 352.

Z došlých správných odpovědí vylosujeme pět výherců, každý obdrží dvě registrační karty. Výherce kontaktujeme telefonicky.