Jedenačtyřicetiletý lyžař z Nizozemí se v pátek odpoledne těžce zranil v jižní části Šumavy. Musel pro něj přiletět záchranářský vrtulník.


Horská služba Šumava dostala hlášení o případu krátce po šestnácté hodině. „Jakmile naši dva členové dorazili na místo, zjistili, že muž upadl na tvrdý a přemrzlý sníh tak nešťastně, že si způsobil otřes mozku. Zároveň ale popisoval příznaky, které nás vedly k podezření na úraz páteře v bederní oblasti,“ řekl náčelník Horské služby Šumava Michal Janďura. Dodal, že nizozemský lyžař neměl přilbu. Záchranáři HS vzhledem k povaze zranění povolali Leteckou záchrannou službu z Českých Budějovic. Muže pak ošetřili a umístili je do tzv. vakuové matrace, aby ho stabilizovali a zamezili prochladnutí. K nehodě poté dorazila i posádka vozu Rychlé zdravotnické pomoci, která zraněnému dala pro jistotu i infuzi. Členové HS muže po ošetření na saních za sněžným skútrem odvezli na heliport v Kramolíně, kde jej převzal vrtulník a transportoval ho k dalšímu ošetření do budějovické nemocnice.

„Opět důrazně upomínáme návštěvníky Šumavy, aby dbali všech zásad bezpečnosti na sjezdových tratích, především pak Desatera FIS. Je nutné, aby jízdu vždy přizpůsobili stavu sjezdovek, které jsou nyní velice tvrdé a přemrzlé,“ varoval náčelník Janďura.