Novinářům to řekl ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský, který je ve funkci od února. Bylo prý také vytěženo méně kůrovcového dřeva než loni.

Podle Stráského bylo jeho hlavním úkolem při nástupu do funkce zmírnění kůrovcové kalamity na území parku. V roce 2010 bylo vytěženo 330 000 kubických metrů kůrovcového dřeva, zatímco letos 233 000 kubických metrů. „Podařilo se nám zachránit tisíce stromů díky razanci jarního zásahu proti kůrovci,“ uvedl náměstek ředitele parku Jiří Mánek.

Stráský uvedl, že netrpělivě čekal na statistiku a vyhodnocení roku 2011. Pokud by kůrovec zasáhl větší množství dřeva, požadoval by prý po ministru životního prostředí razantnější opatření v boji s tímto škůdcem. „Letošní rok nám ale jasně ukázal, že kůrovcová kalamita je na Šumavě zastavitelná, i když to ještě bude stát mnoho stromů,“ řekl.

V roce 2010 vzniklo na území parku 1188 hektarů smrkových souší, což je o 376 hektarů více než letos. U holin meziročně poklesla plocha z 1122 na 767 hektarů, řekl Stráský. „Ačkoliv nás některé nevládní organizace a část vědecké obce napadaly ze záměru vykácet Šumavu a zamořit jí chemií, podařilo se nám také snížit objem asanovaného dřeva z loňských 347 000 na letošních 236 000 kubických metrů,“ uvedl Stráský.

Ředitel dodal, že národní park také letos dokončil a schválil návštěvní řád. Ten například zahrnuje nová pravidla pro splouvání Vltavy v úseku Soumarský most – Pěkná.

Jan Stráský se stal ředitelem parku letos v únoru. Jeho nástup do funkce kritizovali ekologové i přírodní aktivisté. Proti Stráskému vystupovali aktivisté, kteří v létě měsíc blokovali kácení stromů napadených kůrovcem v šumavské lokalitě Na Ztraceném. Při srpnové demonstraci před budovou ministerstva životního prostředí žádali jeho odvolání.

Národní park připravuje pro příští rok několik projektů. Chce například otevřít novou naučnou stezku Soumarské rašeliniště, zřídit další malé parkoviště v jižní části Šumavy nebo rekonstruovat Schwarzenberský plavební kanál.