V největším lyžařském areálu v Plzeňském kraji na Špičáku zaplatíte letos za celodenní skipas 890 Kč (dospělý), 790 Kč (mládež), 640 Kč (děti) a rodinná vstupenky vyjde na 2155 Kč. Děti do šesti let mají všechny jízdenky za jednotnou cenu 20 Kč, kromě sezonní a jízdenek pro dětský svět. Jedno a vícedenní jízdenky je navíc možné zakoupit jako společné se skiareály Nad Nádražím a Belveder. „Nárůst cen je o zhruba 19 procent. Způsobené je to tím, že inflace je okolo 18 procent, nám se zdražily všechny vstupy, není to jen o energiích, ale i pohonných hmotách a dalších nákladech, museli jsme řešit mzdy zaměstnanců,“ uvedl ředitel Ski&Bike Špičák Vladimír Kasík.

Ke zdražování museli přistoupit i v dalším železnorudském areálu Nad Nádražím. „Počítáme, že ceny zvedneme o 10 až 15 procent. I takhle jde o ještě myslím o příznivé zvýšení, protože kdybychom do toho měli promítnout veškeré zvýšené náklady, tak bychom hovořili o úplně jiných procentech,“ sdělil za areál Ladislav Zísler.

Cvičení záchranných složek na městském úřadě v Horažďovicích.
Na městském úřadě v Horažďovicích útočil střelec, složky nacvičovaly zásah

Kvůli růstu nákladů muselo letos zdražovat i jedno z pěti největších lyžařských center Bavorska, Arber (Javor), celodenní skipas pro dospělého o více než osm procent, celkem o tři eura, na 39 euro (téměř 950 korun).

Nýrsko nezdraží

Naopak se ale mohou radovat ti, kteří zamíří do níže položeného lyžařského areálu, a to v Nýrsku, kde zatím o zdražování neuvažují. „Zatím máme ceny elektřiny zafixované na konec roku i začátek příštího, tak bychom chtěli ceny udržet ve stejné výši, na které byly minulý rok. Samozřejmě se může ještě cokoliv stát a budeme muset zdražit i my, ale zatím to v plánu nemáme,“ sdělil za nýrský areál Milan Koryťák. Zde ale také ve velké míře závisí na počasí, aby byl sníh, či alespoň mrzlo, aby se sjezdovka mohla zasněžovat.

Vítání občánků v Běšinech.
V Běšinech vítali nové občánky, na památku dostali Rákosníčky

Lidé ale ze zdražování překvapení nejsou. „Není to nic divného, ceny se zvyšují všude. Je jasné, že v areálech stoupnou náklady, kdo ví, co třeba ještě omezí, aby ušetřily. Budeme se holt muset více rozmýšlet, co si budeme moci dovolit, a jak často. Musíme prostě více počítat,“ řekla Klatovanka Iva Babková.