Potvrdila to policejní mluvčí Dana Ladmanová. Aktivisté použili novou taktiku – aby kácení a policejní zákrok co nejvíc zdrželi, několik se jich ke stromům přivázalo. Z místa blokády to řekl její mluvčí Mojmír Vlašín.

Podle Ladmanové je na místě kolem čtyř desítek policistů, kteří přijeli na oznámení správců parku. Zasahují proto, že se aktivisté neoprávněně zdržují v místě označeném pro těžbu. „Některé jsme přesvědčili k opuštění lokality, jinde budeme muset přikročit k použití donucovacích prostředků,“ uvedla mluvčí.

Aktivisté ale namítají, že policie nepřistupuje stejně k nim a správě parku. Účastníci blokády totiž podali trestní oznámení, v němž tvrdí, že se v lokalitě nelegálně těží dřevo. Policie se touto věcí zabývá. Zásah ale podle nich provedla proti aktivistům, ne proti těžbě. „Zdá se nám, že to není rovný přístup k občanům,“ konstatoval Vlašín.

Ekologové zpočátku přivazování ke stromům nechtěli používat. Nyní podle Vlašína využili zkušeností například hnutí Greenpeace a tuto taktiku několik lidí zvolilo.

Po pondělním zásahu policie aktivistů připravených k blokádě v lese přibylo. V pondělí jich bylo na místě 27, dnes po 7:00 už 42 a kolem 9:30 téměř 50.

Stížnosti na postup policie

Ráno přijela podle Vlašína policejní inspekce, která se zabývá stížností ekologů na pondělní zákrok policie. Policisté aktivisty, kteří odmítali opustit prostor vymezený pro těžbu, vyváděli za pásky. Čtyři lidi museli odvést v poutech. Aktivisté si stěžovali na zacházení policie, která jimi údajně smýkala a zacházela neadekvátně situaci a jejich pokojnému protestu.

Podle Vlašína právě policejní zásah pravděpodobně přispěl k tomu, že se na místo vydalo dnes více lidí a další se sjíždějí nebo se chystají přijet. Připustil však, že pondělní události některé aktivisty odradily. Většina lidí, kteří byli v pondělí na místě, ale už večer prohlásila, že v blokádě hodlají i dál pokračovat. Večer se setkali s ředitelem národního parku Janem Stráským, společnou řeč v zásadní otázce zásahu v území ale nenašli.

Protiprávní postup

Aktivisté prosazují, aby se v lokalitě, jež byla dříve bezzásahovou zónou, kůrovcem napadené stromy vůbec nekácely. Tvrdí, že Národní park Šumava postupuje protiprávně, neboť pro těžbu nemá nutné výjimky. Podle Stráského výjimky park nepotřebuje. Parku dala za pravdu i Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), na kterou se aktivisté obrátili.

Ekologové ale kritizují i údajně nešetrný způsob těžby dřevorubců a to, že k těžbě jsou prý vybrány také zdravé stromy. V lokalitě je označeno na 3000 kůrovcových stromů. Podle Stráského má park nejvýše dva týdny na jejich pokácení, než z nich kůrovec vylétne a zamoří mnohem větší počet dalších stromů.