Hlídky, organizované v odborné spolupráci se správou chráněné krajinné oblasti, mají za úkol odstrašit pytláky, kteří podle ochranářů vzácné šelmy systematicky střílejí.


„Ilegální lov představuje vážnou překážku přežití vzácných rysů. Viditelná přítomnost hlídek pomůže pytláky od střelby odradit. Předchozí ročníky projektu na Šumavě měly velký úspěch, přijely desítky dobrovolníků z celých Čech. Zájemci, kteří mohou pracovat podle svých možností, třeba jen pár dní, dostávají speciální odborné školení o šelmách i o práci v terénu, včetně stopování a odlévání stop,“ uvedl Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Ten dodal, že šíření šelem je důležité pro udržení únosné výše populací spárkaté zvěře. Přemnožení jeleni a srnci totiž spásáním malých stromků poškozují především listnaté či smíšené lesy a brání jejich přirozené obnově. „Ale ze čtrnácti rysů, která správa šumavského národního parku označila vysílačkou, bylo patrně už osm zastřeleno. Počet ilegálních odstřelů se u nás za posledních dvacet let odhaduje na více než 500 kusů,“ upozornil Bláha.


Úvodní školení pro nové účastníky se bude konat o víkendu (7. – 9. listopadu) v Lipce u Vimperka. Sjede se tam více než třicet dobrovolníků, kteří chtějí pomoci s ochranou vzácných šelem. „Kapacita víkendového školení je již vyčerpána. Avšak zájemci o účast na rysích hlídkách během právě začínající zimy se mohou nadále hlásit na e-mailu rysi. hlidky@hnutiduha.cz a telefonním čísle 605 853 787 či přímo online na www.selmy.cz,“ dodal Bláha.
Šumavské hlídky jsou k vidění už pátý rok v oblasti mezi Volary, Prachaticemi a Českým Krumlovem.