O víkendu do Běšin zavítal i 72letý veterán a patřil dokonce mezi nejobdivovanější. Není to totiž žádný vetchý stařeček, ale pořádný krasavec. Respektive krasavice – Škoda Popular, s níž na už šestnáctý sraz přijel Štefan Rozpopčuk z Plzně-Malesic.

„Auto je rok výroby 1937 a má téměř litrový motor. Koupil jsem ho v roce 2000 a bylo v hrozném stavu. Šest let jsem na něm s přestávkami dělal, než jsem ho dal do pořádku. Stálo mě to něco přes sto tisíc a to jsem si ještě všechno dělal sám,“ řekl Deníku šofér, jehož auto obdivovala většina návštěvníků srazu. I přes jeho věk a krásu ale populara jen nehýčká doma, ale občas se s ním vydá na výlet. „Za tři roky mám najety tři tisíce kilometrů,“ prozradil Rozpopčuk, který má i další zajímavá auta: „Mám ještě Pragu Piccolo z roku 1931 a teď dělám Škodu Popular kabriolet z roku 1939, jichž bylo málo.“

Na účastníky srazu čekala celá řada soutěž, hojně sledovaná byla ta pod názvem „Kdo nekrade, není Čech“, při níž účastníci zkoušeli pomocí drátu otevřít uzamčenou starou stopětku. A mnohým se to podařilo. „Zkusil jsem to poprvé, ale šlo to. Stačí si pamatovat, jak vypadají dveře, když jsou odčalouněné, kde je táhlo,“ řekl Miloslav Suchý, který to zvládl za 46 vteřin. Jenže našli se větší borci, vítěz otevřel auto za necelých šest vteřin.

Na sraz přijeli i policisté, kteří všem účastníkům předvedli i radar, s nímž je budou kontrolovat. I to možná sehrálo svou roli. „Jsme spokojeni. Sjelo se dvě stě aut a vše bylo v pořádku, nebouralo se,“ zhodnotil sraz organizátor Roman Schavel.