Šumavský Ski&Bike Špičák zprovoznil v období mezi vánočními svátky a koncem roku lanovku na vrchol Špičáku pro pěší turisty. „ Každý den jsme zatím přepravili cca 400 turistů, což je solidní číslo. Nedá se to samozřejmě srovnávat s obdobím mezi svátky, když se lyžuje, ale alespoň se nám pokryjí náklady. Naše ubytovací zařízení jsou plně obsazená, stejně jako okolní hotely, a také nové parkoviště pro 230 aut bylo vždy téměř zaplněné. Lidi na hory lákalo slunečné počasí," uvedl provozní ředitel Ski&Bike Špičák Vladimír Kasík.

„Letní" provoz v zimní sezoně by měl na Špičáku potrvat do neděle. Už ve středu ráno umožnily teploty znovu spustit technické zasněžování. „Když bude mrznout, jak avizuje předpověď, tak bychom mohli do týdne otevřít. Nejprve vysněžíme úsek vedoucí od vrcholu Špičáku po sjezdovce číslo 3 až po vlek Zalomený a odtud pokračujeme po sjezdovce číslo 2. Tato trať by měla být připravená jako první," okomentoval Kasík.

Na mráz se těší také v Kašperských Horách. „Doufáme, že bychom mohli začít se zasněžováním dneska. Pokud se předpověď vyplní, tak bychom příští pátek chtěli spustit provoz," uvedl ve středu provozovatel tamního areálu Karel Pokorný.

Kvůli nedostatku sněhu bude mít jinou podobu i silvestrovské zdolání nejprudší sjezdovky Šance s pochodněmi na Špičáku, uskuteční se jen na botách. Čtyřicátý první ročník oblíbeného „Sjezdu pochodní", který pravidelně pořádá Horská služba, nebude prvním pěším. Dvakrát byla kvůli nedostatku sněhu úplně zrušena. V roce 2006, kdy řádil orkán Kyrill, pak sešli jeho účastníci sjezdovku také v botách. Akce se v současné podobě koná od Silvestra 1972. Toto přátelské setkání místních lidí a návštěvníků Železnorudska je bráno jako rozlučka se starým rokem. Začíná v 17 hodin. Pod dojezdem nejstrmější části Šance bude občerstvení, rozdělaný oheň a hudba. Silvestrovský večer na špičácké sjezdovce zakončí velký ohňostroj.