Města a obce se chystají na různé oslavy. Klatovsko tak čeká bohaté léto plné koncertů, šermířů, divadel i výstav. I když někde programy oslav vypadají honosně, radnice se snaží co nejvíce ušetřit.

Horažďovice

Šetřit budou letos i v Horažďovicích, kde chystají jako každý rok dvě velké společenské akce, Slavnosti kaše a Jmeniny města.
„Šetřit finanční prostředky se snažíme každý rok, přesto jsme nechtěli program našich oslav nijak okleštit a na naše občany i návštěvníky tak letos čeká poměrně bohatý program, který je doplněný o historický průvod městem, ale i o vystoupení zpěvačky Báry Basikové, bubenickou show a podobně. Abychom si něco takového mohli vůbec dovolit, bude letošní novinkou například při Slavnostech kaše, že vstup na náměstí zpoplatníme," říká starosta Horažďovic Karel Zrůbek.
Návštěvníci oslav se ale nemusejí obávat toho, že by se na náměstí za symbolické vstupné nudili.
„Program Slavností kaše které se v Horažďovicích uskuteční ve dnech 22. a 23. června, odstartuje v pátek 22. června večer koncertem Original Bandu v kostele sv. Jana Křtitele. Sobotní zpoplatněný program na náměstí začne už v 8 hodin ráno a těšit se můžete na řemeslný trh, divadelní představení, soutěže a prezentaci minipivovarů, hudební vystoupení a podobně. Nezapomněli jsme ani na soutěž ve vaření a pojídání kaše," doplnila informace Markéta Bučoková z Městského úřadu Horažďovice.

Dešenice

Oslavy 740 let od první písemné zmínky o městysu Dešenice se chystají na letošní léto. Slavit se bude při VI. pouťových oslavách městysů Dešenice a Lam.
„Chystáme tradiční výstavu malířů a dalších umělců, ale i taneční zábavu, promenádní koncert, sportovní fotbalové utkání a podobně. Budou tady i pouťové atrakce. Letošní pouťové oslavy budou slavnostnější. Otevřeme totiž po rekonstrukci naši tvrz v centru obce, znovu odhalen bude památník obětem ve světové válce na upraveném prostranství u kostela sv. Mikuláše. Do té doby budou dokončeny i další úpravy zeleně a sadbové úpravy v obci, takže se budeme moci našim obyvatelům a partnerským obcím také pochlubit tím, co jsme u nás v poslední době udělali. Z rozpočtu obce půjdou peníze jen na vernisáž výstavy, což je minimální částka do tisícikoruny, zbytek uhradíme z peněz od sponzorů. Nejsem totiž příznivcem toho, aby se honosné oslavy platily z rozpočtu obce," říká starosta Dešenic Jan Rejfek.

Chudenice

Slavit se bude i v Chudenicích. Tam si letos připomínají 420 let od povýšení Chudenic na městečko.
„Nechystáme žádné velké oslavy. Během roku jsou připraveny koncerty našeho Rejchova komorního sboru Chudenice, ale i výstava z historie městečka. U příležitosti výročí povýšení Chudenic otevřeme na Starém czernínském zámku i nové zámecké expozice, které se postupně dokončují. Na zámku opět připomeneme dějiny městečka při nočních a denních oživených prohlídkách a podobně. Do oslav samých budeme investovat jen minimální finanční prostředky. Vše se budeme snažit zrealizovat svépomocí," informoval starosta Chudenic David Klíma.