Snad proto se každým rokem koncem června scházejí spolužáci současné Střední školy zemědělské a potravinářské v Klatovech, kteří maturovali v roce 1947, aby si znovu oživili své vzpomínky. Včerejší setkání bylo po 61 letech od maturity. „Na školní léta se zkrátka nedá zapomenout. Škoda, že čas nejde vrátit,“ ohlíží se nostalgicky za studiem Vlastimil Joe Brückner, který do Klatov zavítal s chotí Janou. „Pokaždé se nezapomenu zajít podívat do školy. Dodnes si pamatuji, jak vypadala naše třída. Nakouknu vždy opatrně dovnitř, vidím mladé tváře a vzpomínám,“ dodává Brückner. Bývalý student žije už několik let v USA, přesto každoročně od jara do podzimu pobývá ve své rodné vlasti. Na Střední školu zemědělskou a potravinářskou v Klatovech nedá dopustit a jeho jméno je už několik let po sobě spojeno s Cenou Dr. Švece (bývalý ředitel školy – pozn. aut.), která je určena vždy jednomu ze žáků 3. ročníku s nejlepšími studijními výsledky.


„Pan Brückner věnuje každoročně na začátku školního roku nejlepšímu studentovi 12 tisíc korun, což jsou peníze určené na krátký pobyt v zahraničí spojený se získáváním praxe v oboru a také jazykových zkušeností,“ vysvětluje ředitel školy Vladislav Smolík.


Včerejší setkání si nenechali ujít ani další absolventi školy. Například Václav Kubernát, který vede kroniku obce Běšiny, se pokaždé na své bývalé spolužáky moc těší. „Popovídáme si, zavzpomínáme,“ říká muž. Pozvání přijal také Zbyněk Reifner s chotí a nechyběl ani ředitel školy Vladislav Smolík. „Jsem rád, že se absolventi školy scházejí. Děkuji jim i za to, že na naši školu nezapomínají,“ dodal Smolík.