Azurové počasí a rozvolnění opatření vylákalo do železnorudských areálů spousty lidí. I ta největší parkoviště – u Špičáku a Kaskády – byly plné do posledního místa. Vysoká návštěvnost byla znát i v areálech. „Jsme rádi, že opatření skončila, na návštěvnosti je to vidět. I nálada na kopcích je jiná, zmizel stres z věčných prohlížení telefonů a certifikátů. Bylo to nepříjemné pro nás, co jsme to museli kontrolovat, i pro lidi,“ řekl za areál Alpalouka Václav Nový, která zhodnotil, že sezona se zatím vyvíjí slušně. „Deštivý začátek byl trochu strašidelný, ale vyhrabali jsme se z toho dobře. Od Vánoc jsme v podstatě provoz nepřerušili. Máme nasněženo a připraveny i sněhové rezervy, takže jsou podmínky skvělé,“ dodal Nový.

Hodně živo bylo i v další areálech, Špičák dokonce hodnotí návštěvnost jako mírně nadprůměrnou. „Podmínky jsou nyní opravdu perfektní a odpovídá tomu i návštěvnost. Každý den se nyní blížíme dvěma tisícům lyžařů i v pracovních dnech týdne. Prázdniny nyní mají plzeňské okresy a je to znát,“ řekl ředitel Ski&Bike Špičák Vladimír Kasík a ani o víkendu si na návštěvnost rozhodně nemohli stěžovat.

Zámek Obytce v minulosti a nyní.
Zámek Obytce je častým dějištěm svateb, běžně přístupný ale není

Nadšení byli i lyžaři. „Je nádherné počasí, skvělé podmínky a jelikož jsme tu už od pátku, tak neřešíme takové problém s parkováním jako někteří lidé, co jsme slyšeli. Je to super a konečně už jsme nemuseli řešit, kdo s námi může a nemůže jet, takže konečně návrat do normálního života,“ pochvalovala si jedna Karolína Nováčková.

Na Šumavu mířil velký počet lidí a kvůli plným parkovištím se snažili parkovat, kde se dalo. Mnozí i několikrát objížděli parkoviště. Korigovat je tam musel městská i státní policie, která na Železnorudsku posilovala i hlídky. „Vzhledem k probíhajícím sportovním aktivitám na Železnorudsku je v lokalitě vysoká koncentrace osob. Možnosti parkování vozidel jsou omezené, proto doporučujeme řidičům, aby respektovali pokyny policistů a parkovali pouze na určených místech, aby nebyl znemožněn průjezd vozidlům integrovaného záchranného systému,“ uvedla klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Podobná situace byla i na dalších místech na Šumavě, například i na Modravě už bylo dopoledne parkoviště plné.