„Ve své podstatě z původních, kteří se sešli před 27 lety, jsme tady jen já a Tomáš Janda, ale protože lidé chodí na toto setkání rádi, tak v tom chceme pokračovat, a dodržovat tak tuto tradici. Pokaždé si vzpomeneme na to, co se událo v minulém roce, popřejeme jubilantům, kteří jsou mezi námi, a poté následují odborné přednášky. Tentokrát jde o přednášku pedagoga Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně Drahoslava Misaře o teplokrevných koních, hlavně o obnoveném plemeni, o moravském teplokrevníkovi," sdělil za organizátory František Svoboda, který chová koně už 35 let.

Během roku pořádali koňáci například Svatováclavskou jízdu, jejímž duchovním otcem je Tomáš Janda. „Jeho otec se tady všeho zúčastňoval a byl to typický sedlák se selským vyjadřováním a humorem i rozumem. Tomáš Janda se snaží v jeho krocích pokračovat. Letos nás čeká chovatelský den v Krutěnicích, svod koní v Jiřičné a ve Zdeslavi, den koní ve Zdeslavi a samozřejmě Svatováclavská jízda," dodal Svoboda.

Všichni se také sejdou na jubilejním 20. veterinárním a jezdeckém plese v Klatovech, který se koná 15. února.

Mezi účastníky setkání byli také členové Sboru selských jízd Jana Žižky z Trocnova ze Strakonic, kteří byli k vidění například při vzpomínkovém aktu na Antonína Švehlu v Klatovech. „Obnovili jsme v roce 2011 Selskou jízdu, která vznikla za první republiky. Na Klatovsku ji vedl František Machník, který byl ředitelem zemědělské školy a byl náčelníkem Selské jízdy okresu Klatovy. Zrušena byla pak v roce 1942 po atentátu na Heydricha. Znovu byla obnovena v roce 1992 v Nechanicích. To nás inspirovalo, abychom ji založili také. U většiny našich členů jde o rodinnou tradici, protože jejich otcové jezdili tenkrát také Selskou jízdu," uvedl jednatel Sboru selských jízd Jana Žižky z Trocnova František Sáček.

Dodal, že by chtěli Selskou jízdu rozšířit také na Klatovsko.