Horažďovice – „Letos jdu Horažďovickou padesátku poprvé. Přijela jsem s přáteli z Chanovic a vybrala si patnáctikilometrovou trasu. Začala jsem totiž chodit pravidelně s klubem turistů, a tak mě to baví. Přijeli jsme podpořit horažďovické organizátory,“ řekla Deníku těsně před startem Jana Zikmundová z Chanovic.

Horažďovická padesátka je druhým nejstarším dálkovým pochodem v Čechách. Nejstarší pochod, Praha – Prčice, se šel totiž v roce 1966 o týden dříve.
„Pochod Horažďovická padesátka založil zdejší učitel a nadšený turista Josef Šochman, který vedl v našem městě klub turistů. Po něm tradici pořádání pochodu převzali svazáci, jeden čas pochod organizoval dokonce syn pana Šochmana a poslední léta je tato turistická akce v rukou Klubu přátel Horažďovické padesátky. Já osobně ji připravuji již 28 let,“ říká za organizátory Rudolf Dvořák.
Připravit dálkový pochod prý není vůbec jednoduché.

„Začínáme vždy v zimě, kdy se sejdu společně s kamarádem Milanem Šimonem a podle mapy vybereme trasy, které pak s baťůžkem na zádech obejdu. Pak je procházím ještě těsně před pochodem, abych zjistil, zda jsou skutečně všechny trasy schůdné,“ pokračuje Dvořák.
Organizátoři využívají k pochodu tras v okolí Horažďovic. Nejčastěji prý sahají po turisticky značených trasách. Letos poprvé využili i nově otevřené stezky z Hydčic do Nezamyslic přes Hejnou.

„Asi nejsilnější účast na tomto pochodu byla v roce 1978, kdy bylo na startu 707 účastníků. Bohužel byly i doby, třeba na začátku devadesátých let, že přišla i neselá stovka turistů. V současnosti se turistika a cykloturistika opět probouzí. Několik let pouštíme na trasu i cyklisty, i když jsou úseky, kde i oni musejí z kola slézt. Máme tu i trasy pro rodiny s dětmi, které jsou vhodné i pro kočárky,“ pokračuje organizátor pochodu.

I když se pořadatelé dálkového pochodu snaží trasy obměňovat, mnoho možností nemají.

„Během těch let jsme tu i spousty věcí zažili. V době, kdy ještě nebyly mobilní telefony, se nám jeden turista ztratil někde u Malče na Strašínsku. Prostě nedošel do cíle. Nikdo z nás ale netušil, že domů odjel vlakem. Nikdy ve své historii nebyl pochod zrušen, a to dokonce ani když lilo jako z konve a foukal silný vítr. Vždycky někdo přišel a šel. Jednou jsme ale museli na poslední chvíli změnit trasu, když se po dešti rozlil potok a zatopil cestu. Jindy nám zase zemědělci těsně před pochodem cestu v přírodě zorali. Už jsme toho opravdu hodně zažili,“ pokračuje Dvořák, kterému pomáhají kamarádi. Lidé, kteří se v minulosti na přípravách pochodu v Horaždovicích sami podíleli.

„Máme i stokilometrovou trasu. Na tu letos vyšli čtyři pěší turisté. Tato trasa je náročná na přípravu i samotný průchod. Proto je už dobrých 35 let stejná. Účast na pochodu je odvislá od počasí. I když letos byly přeháňky a chladno, vyšlo z horažďovického zámku 404 účastníků. Všichni se také vrátili do cíle. Nikomu se nic nestalo, nikdo nezabloudil ani se neztratil,“ doplnil informace pořadatel.

Na trasu dlouhou padesát kilometrů vyšlo letos 67 účastníků. Na sto kilometrů si troufli čtyři a zbytek se vydal na trasy 7, 15 a 25 kilometrů.
Na účastníky pochodu čekaly v cíli pamětní listy i upomínkové skleničky s logem letošního ročníku Horažďovické padesátky.