Lidé mají obavy, že nebudou moci jet na dovolenou, protože nestihnou udělat dětem pas. Na úřadech se tvoří fronty, protože většina lidí vše nechala na poslední chvíli.

Od 27. června musí mít každé dítě při cestě do zahraničí svůj vlastní cestovní pas nebo občanský průkaz. Končí totiž platnost zápisu dětí v pasech rodičů. „Vůbec jsem nevěděla, že každé dítě musí mít svůj pas. Zjistila jsem to, až když o tom mluvila moje kamarádka, jak musela vystát frontu. Máme naplánovanou dovolenou koncem června, tak se modlím, aby ten pas naše děti vůbec měly. Rozhodně si myslím, že je to hloupost. Nemyslím si, že by to něčemu pomohlo. Akorát je to více papírování, lítání a ani není ministerstvo schopné zařídit více kabin, aby šlo vyřizování rychleji, když už si tohle vymyslelo," řekla Deníku Natálie Žabková ze Sušice.

Úřady přiznávají, že zájemců je hodně a že je nestíhají odbavit, aniž by se tvořily fronty. „Vzhledem k tomu, že se blíží prázdniny a doba dovolených, dochází k nárůstu počtu žádostí především u pasů. Také skutečnost, že děti musejí mít svůj cestovní doklad, přispívá k nárůstu doby čekání žadatelů. Při odbavování klientů jsme limitováni tím, že každý žadatel, i ten, který si jde vyzvednout už hotový doklad, musí projít takzvanou „kabinkou", které máme k dispozici dvě. Přes veškerou snahu není v našich silách vzhledem k omezeným možnostem technického vybavení dodaným ministerstvem vnitra zabránit vytváření front," vysvětlil vedoucí oddělení evidence obyvatel, občanských průkazů a cestovních dokladů Městského úřadu Klatovy Ivan Hurdzan.

S tvořením front se setkávají také na úřadech v Sušici a Horažďovicích, ale spíše jen nárazově.

Úřad v Klatovech se snaží ulehčit žadatelům čekání a zřídil on – line služby. „Na internetových stránkách Městského úřadu v Klatovech je možné sledovat on-line vyřizování žádostí klientů, počty čekajících ve frontě, je tam i přehled vyhotovených dokladů."

Nově je zřízena možnost rezervace konkrétní služby na konkrétní den a půlhodinu," sdělil vedoucí.

Při podání žádosti o cestovní pas nebo občanský průkaz je třeba počítat s tím, že hotový doklad je možné vyzvednout za 30 dní.

Rodiče mají na výběr ze dvou možností. Mohou dítěti nechat udělat občanský průkaz, který je bude stát 50 Kč, ale mohou ho použít jen v zemích Evropské unie, nebo pořídit pas, který je vyjde na 100 Kč a mohou s ním do celého světa.

Doklady mají platnost pět let. Fotografována jsou i několikatýdenní miminka, ale jakmile dítě změní podobu, tak se musí udělat nový doklad, aby nedocházelo k nepříjemnostem v zahraničí.