Na hradě ve Švihově se postili po zazimování expozic do menších údržbových prací, na které při návštěvnickém provozu nezbýval čas. Na podzim se rozběhly přípravné stavební práce pro opravu hradební zdi i archeologický průzkum základů vstupní brány s vrátnicí. „Před samotnou opravou brány bylo nutné provést ověřovací výkop, který potvrdil nejenom existenci vstupní věže nad bránou, ale odkryl i původní hradební zeď. Navíc se podařilo rozklíčovat pahorek u brány. Jde o kamenný objekt, který je ve starých plánech nazván jako vrátnice," uvedl kastelán Lukáš Bojčuk.

V příštím roce se návštěvníci mohou těšit na změny na prohlídkové trase Kuchyně. „Rozhodli jsme se, že po dílčích stavebních úpravách tuto trasu změníme tak, aby to byla více procházka zázemím šlechtického sídla. Prohlídka bude začínat na parkáně, kam se dříve nechodilo. Pokračovat bude přímo lednicí do sklepů, které chceme vylepšit například instalací preparátů ulovené zvěře," nalákal Bojčuk.

Ruch neutichl ani na hradě Rabí. „Během uplynulých týdnů jsme hradnímu areálu a jeho okolí věnovali velkou péči a pozornost. Pokud nám přálo počasí, pečovali jsme o hradní zeleň, hrabali listí, sekali trávníky, zazimovávali okrasné rostliny a mnoho hodin jsme strávili v lese, jenž obklopuje hradní areál a na jehož nedobrém stavu se podepsala předcházející suchá léta," popsala zástupkyně kastelána Hana Rudová.

Za nepříznivého počasí přišel na řadu úklid vnitřních prostor hradu i provozního zázemí, kdy pracovníci správy demontovali sezónní výstavy a zakrývali vitríny. Na malém nádvoří vyrostlo lešení, aby mohla pokračovat oprava kamenné stěny pod šestou hradní bránou. „Přestože se ani jedna z tradičních adventních akcí letos neuskuteční, my jsme vytvořili alespoň drobnou výzdobu. Když budete mít cestu kolem Rabí, můžete se zastavit, projít se kolem hradu a zhodnotit, jestli se nám adventní věnec povedl," zve Rudová.

Plánují stavební úpravy i výstavu

Spoustu práce za sebou mají i ve Velharticích, kde mimo jiného chystají i novou expozici k třicetileté válce. Zazimovávají se i interiéry zámku, kdy se všechny citlivé předměty stěhují do temperovaných místností, aby netrpěly teplotními výkyvy. Nekonečným příběhem každého podzimu je podle kastelána Matěje Mejstříka úklid hradního lesoparku a hrabání listí. „Letos jsme měli výhodu v personálním posílení údržby o stálé průvodce, kteří nemohli kvůli předčasnému ukončení sezóny provádět, a tak nám pomáhali s těmito pracemi. Díky našim ochotným průvodkyním se nám letos podařilo ošetřit nátěrem i dřevěné konstrukce zábradlí v Rajském paláci a zrenovovat nátěry dřevěných rámů a oken a schodů na Huertově křídle," pochvaluje si Mejstřík.

Ani po zbytek zimy se na hradě rozhodně nudit nebudou. „Připravujeme novou interaktivní expozici pro rodiny s dětmi v bývalém hradním pivovaru. Výstava má název Krajina míru, pole války a pojednává o třicetileté válce v jihozápadních Čechách se speciálním zaměřením na život a působení Martina Huerty, který si nechal na Velharticích postavit renesanční zámek," nastínil plány Mejstřík.

V příštích měsících bude správu hradu zaměstnávat úprava a obnova hradního lesoparku. „V současné chvíli probíhají základní projekční práce na tom, jak by měla vypadat zeleň v okolí hradu v příštích desetiletích. Letos se nám také po mnoha letech snažení podařilo získat od Lesů ČR celou východní stráň pod hradem až k řece. Máme z toho velikou radost, zároveň je ale celý pozemek ve velmi zanedbaném stavu, takže postupně pracujeme na jeho čištění," dodal kastelán.

Poslední větší stavební úpravou, která hradní areál čeká během zimy a na jaře příštího roku, je celková rekonstrukce podpěrného systému příjezdového mostu do hradu.

Nabízí prohlídky a bude i divadlo

Uzavřít zcela bránu nehodlají na hradě Kašperk. Tam od čtvrtek nabízejí zimní prohlídky, na které je nutné se objednat. "Hrad Kašperk je možné navštívit i v době mimo turistickou sezonu a oficiální otevírací dobu. Prohlídky hradu jsou možné pouze po předchozí včasné rezervaci pro minimálně pět osob a maximálně devět," sdělil kastelán hradu Václav Kůs.

Těšit se ale můžete i na zimní divadelní představení Popelka nazaretská. "Popelka nazaretská, jež nezapře ducha českého baroka, je nejznámějším dílem Václava Renče. Vznikla v komunistickém kriminále, bezútěšném prostředí samoty. Autor si ji po dobu svého věznění doslova zapsal do paměti a po svém propuštění (1962) ji nijak neupravoval. Divadelní představení se odehraje na hradním nádvoří 11. a 12. prosince vždy od 16.45 hodin. Představení trvá 45 minut. Součástí představení je i videoprojekce na zdi hradního purkrabství. Vzhledem k aktuálním opatřením je kapacita představení omezená na 50 osob," informoval Kůs.

Hrají Milena Steinmasslová a Aleš Petráš.