Nová turistická sezona na hradech a zámcích Klatovska se opět blíží. Své brány otevřou již za jeden a půl měsíce.

V Galerii Klatovy / Klenová se již pracuje na posledních úpravách areálu hradu i interiérů zámku Klenová. Mezi novinkami, které na návštěvníky od dubna čekají, bude například nově opravené a zrestaurované dřevěné schodiště v zámku. „Pochází z let 1832 až 1836, kdy koupil panství Klenová s hradem hrabě Eduard ze Stadionu-Tannhausenu a nechal na místě hospodářských stavení vybudovat pseudogotický zámek. Dřevěné dubové schodiště patří ještě k jeho původnímu vybavení,“ říká Olga Kováříková z Galerie Klatovy/Klenová.

„Nejdříve jsme museli obrousit starý nátěr a natřít dřevo znovu základní barvou. Potom jsme dávali tmely a finální barvu, které se říká podfládr. Léta se malují štětcem ručně, je to imitace dubu. Fládrování se zakončí lazurou, do které se přidává i pivo a na úplný závěr vše zajistí fixační lak,“ popisuje práce na obnově schodiště Milan Kolečko, který prováděl fládrování některých schodišťových prvků. Nově opravené a zrestaurované schodiště uvidí návštěvníci v rámci prohlídky zámku Klenová, který je v dubnu otevřen denně mimo pondělí.

Novinky čekají i na návštěvníky hradu Kašperk. Zde totiž připravili dva naprosto nové prohlídkové okruhy. „První návštěvnický okruh hradu seznámí turisty s tím, jak postupovala stavba hradu pohledem jednoho z řemeslníků. Uvidí nástroje, ale i přístroje používané ve středověku při stavbě. Druhý okruh pak přiblíží život na středověkém hradě opět pohledem člověka, který na něm v té době žil,“ seznamuje s novinkami v expozici kastelán hradu Zdeněk Svoboda.

„Návštěvníci tak mají příležitost opět k nám zavítat, protože to, co u nás viděli, už neuvidí. Expozice bude naprosto nová a ojedinělá,“ dodal kastelán, který upozorňuje na to, že základní vstupné zůstane i v letošní turistické sezóně zachováno na 60 korunách.

Zdražovat se ale bude na objektech Národního památkového ústavu.

„Na hradě Rábí letos návštěvník zaplatí 70 korun, což je o dvacet korun více než loni. Novinky v expozicích na naše návštěvníky nečekají. Částečně omezen bude především hradní program během roku, kdy jsme pro letošek vsadili na různá divadélka a akce pro děti. V současné chvíli ale teprve chystáme program. Bohužel upustíme z ekonomických důvodů od ryze prodělečných akcí typu Rabiografu a dalších. Návštěvníci se však budou moci těšit třeba na naši hradní včelnici a na tolik oblíbené akce při svíčkách,“ řekl kastelán Karel Broža.

Sedmdesát korun zaplatí návštěvníci také za prohlídku hradu Velhartice. I zde otevřou své brány v dubnu na Velikonoce pro všechny milovníky historie. Žádné novinky však pro začátek sezony Velhartice nenabízejí. „Zůstaneme zatím u standardní nabídky,“ dodal kastelán hradu Petr Mejstřík.

Novinky v expozici zatím nechystá ani hrad Švihov. Jeho největším lákadlem bude nově restaurovaný obraz hradu Rabí. Také zde se zvyšuje pro letošní rok vstupné z osmdesáti na devadesát korun.