„Účast byla velmi slušná, přece jen vrcholí hlavní sezona a v našich obcích jsou chalupáři," řekl starosta Maňovice Miroslav Panuška.


Pačejovsko patří mezi lokality vytipované Správou úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) jako vhodné pro vybudování hlubinného úložiště, které by mohlo vzniknout v oblasti vymezené obcemi Pačejov, Pačejov – Nádraží, Maňovice a Jetenovice. SÚRAO ovšem na Pačejovsku narazila na silný odpor obyvatel, v roce 2003 dokonce vzniklo proti záměru vybudovat úložiště občanské sdružení Jaderný odpad – děkujeme, nechceme!, které má v současnosti téměř pět tisíc členů včetně obcí.


„Pro ty, kteří se na akci vydali pěšky, byla připravena trasa čtyři kilometry, pro cyklisty o kousek delší. Naším cílem není závodit a předhánět se, ale udělat si pěknou vycházku a nebo projížďku po krajině. Chceme si ukázat, jak krásnou tady máme přírodu a o co všechno bychom výstavbou úložiště přišli," popsal trasu pochodu místopředseda sdružení Jan Benda.


Mezi účastníky nechyběla ani Eva Lišková. „Účastním se pravidelně. Nechci, aby u nás nějaké úložiště stálo. Je tu krásná příroda a o všechno bychom přišli. Mám pět vnoučat, myslím na ně a na příští generace, proto akci podporuji," řekla Deníku.