Na třech místech byl už vyhlášen první povodňový stupeň – stav bdělosti. Je to na říčce Křemelná ve Stodůlkách a na Otavě v Rejštejně a v Sušici. V jižní části Šumavy byl už na jednom místě vyhlášen i stav ohrožení. Vydatné srážky trvalejšího charakteru očekávají meteorologové zejména v úterý, ve středu bude srážková činnost slábnout. Na Šumavě by mělo spadnout celkem 30 až 70 mm srážek.

AKTUALIZOVÁNO (10.30)

v Sušici má pokračovat 1. stupeň do úterní 15. hodiny, kdy hladina vody v řece Otavě dosáhne 2. stupně (pohotovost). Ten má trvat až do středečních 6 hodin. Pak má voda klesnout na 1. stupeň, který bude pravděpodobně trvat až do středeční 23. hodiny. O něco lepší situaci předpovídá Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) pro Otavu v Katovících. Tam má být jen 1. povodňový stupeň, a to od úterních 2O hodin do středečních 10 hodin.

Pro jižní Čechy vyhlásil ČHMÚ až do středečních 12 hodin povodňovou pohotovost. Do středečních 6 hodin je pak hlášen pro kraj silný trvalý déšť. Jedním z míst v ČR, kde mají být největší srážkové úhrny je i Šumava. S tím souvisí také stoupající hladina Otavy.

S tím vším souvisí možnost zatopení níže položených míst, sklepů a podobně. Řidiči by při silném dešti měli jezdit velice opatrně a při zatopení komunikace nevjíždět do vody. To jsou jen některá doporučení ČHMÚ. (jš)

AKTUALIZOVÁNO (18.30)

Na třech místech Klatovska zatím trvá 1. stupeň povodňové aktivity - bdělost. Na Otavě v Rejštejně a v Sušici a na Křemelné ve Stodůlkách. Hladiny toků se v těchto místech od vyhlášení prvního stupně drží zhruba ve stejné výši.