Skoro čtyři roky sháněl po archivech, muzeích a ve starých kronikách podklady pro novou knížku ke stému výročí Sboru dobrovolných hasičů ve Lhovicích regionální historik Jan Sláma. Chtěl totiž potěšit nejen lhovické rodáky, ale i pamětníky a hasiče, kteří se o víkendu do této obce sjeli při tradičním srazu rodáků.


„Ve Lhovicích jsme neslavili jen sraz rodáků. Hlavním důvodem setkání je sté výročí místního sboru dobrovolných hasičů, 460.výročí obce a 45. výročí výstavby kulturního domu,“ popisuje důvody konání oslav starosta SDH Lhovice Pavel Kulhánek. Z oslav měli radost všichni, protože se v obci setkala zhruba stovka lhovických rodáků, kteří společně vzpomínali nad výstavkou z historie obce, hasičského sboru i kulturního domu. „Jsem vždycky rád, když vidím ty lidi, jak se vítají, jak společně vzpomínají,“ sděluje své pocity švihovský farář Adam Lodek, který ve Lhovicích sloužil slavnostní mši.
Návštěvníci obce si mohli prohlédnout hasičskou zbrojnici, vidět hasiče v akci při ukázkách požárního útoku a nebo se dozvědět více při výroční členské schůzi. Nechybělo posezení rodáků ani taneční zábava.


Oslav se zúčastnila i nejstarší lhovická občanka Anděla Kulhánková, která se pyšní krásným věkem 95 let. „Paní Kulhánková žije v Domově důchodců v Újezdci. Dodnes je ale pro všechny z nás chodící kronikou,“ říká historik Jan Sláma.


Sraz rodáků se konal o víkendu také v Hoštičkách u Mochtína. „Šlo o první sraz rodáků od války,“ informovali Deník místní občané, kteří se setkali před kulturním zařízením, kde byl pro všechny připraven bohatý kulturní a společenský program. „V sobotu to bylo právě 30 let, co bylo naše kulturní zařízení otevřeno. Dnes s odstupem času na tu dobu, kdy celá vesnice šla do všeho společně, vzpomínám strašně rád. Na výstavbě našeho kulturního zařízení se podílela skoro celá ves a místní organizace. No a vidíte, slouží nám do dnešních dnů,“ říká jeden z těch, kteří se na výstavbě KZ v Hoštičkách podíleli, Miroslav Slíva.


„Tenkrát výstavba zařízení přišla na více než tři sta tisíc korun. Vedle sálu, přísálí a restaurace tu jsou i klubovny, hasičská zbrojnice. Náš kulturák je stále centrem veškerého dění jak pro nás starší, tak pro ty mladé a z toho mám velikou radost,“ pokračuje ve vzpomínání Miroslav Slíva.
V bohatém programu o víkendu vystoupily mažoretky z Klatov, malí hasiči z Kydlin i místní dobrovolní hasiči. Nechyběla výstava kronik a fotografií z výstavby zařízení a činnosti auto moto klubu i hasičů.