Kolik máte na Klatovsku k dispozici aut na úklid silnic, když napadne sníh, a kolik sypačů?

Máme celkem 33 vozidel. Na každém středisku ještě jedno náhradní, celkem tedy 38. Tento počet vozů udržuje v okrese 1131 km komunikací všech tříd.

Když začne v noci padat sníh, za jak dlouho vyjíždíte do terénu? Kolik lidí můžete povolat?

Od nahlášení závady ve sjízdnosti se vyjíždí na silnice I. třídy do půl hodiny. Celkem můžeme na jednu směnu povolat 33 lidí. V případě většího spadu sněhu se povolávají na pomoc posádky traktorů se sněhovými pluhy.

Podle čeho určujete, kde začít shrnovat sníh dříve?

Toto se určuje schváleným plánem zimní údržby a je rozděleno pořadím důležitosti.
První v pořadí jsou všechny silnice I. třídy a vybrané silnice II. třídy
Druhé v pořadí jsou vybrané silnice II. třídy
Jako třetí v pořadí je zbytek silnic II. třídy a všechny silnice III. třídy

Proč mícháte jenom v Sušici drť do soli, když ostatní používají jenom sůl a mají silnice čisté? My tady máme jen nepořádek na silnici.

Drť do soli se může použít pouze za mimořádných okolností, většinou při náledí, kde selhává posyp těmito materiály jednotlivě.

Můžete ovlivnit rekonstrukce silnic? Pokud ano, kde se bude opravovat příští rok?

Jako provozní úsek dáváme podněty technickému úseku k zpracování projektových dokumentací na rekonstrukce. Akce se poté bodují například dle třídy silnice, průjezdnosti, počtu autobusových spojů a podobně a poté jsou zařazovány dle množství finančních prostředků. Zařazení akcí schvaluje Zastupitelstvo Plzeňského kraje.

Souhlasíte s tím, že stav silnic je hrozný?

Každý rok si necháváme zpracovat hodnocení stavu komunikací. Z toho vyplývá, že polovina komunikací II. a III. tříd je ve špatném stavu. Bohužel stav rozpočtu Plzeňského kraje neumožňuje skokově tento stav změnit s ohledem na velikost silniční sítě. V Plzeňském kraji je 4 600 km silnic II. a III. tříd a 962 mostních objektů.