Skvělý pocit, že člověk udělal něco málo pro svoji kondici, bylo možno zažít i na Tuhošti, kam i letos pořádali lhovičtí hasiči novoroční výstup.

„Tuhošť má podobu vyhaslé sopky, lidé z okolí si vyprávěli pověsti, že zde bývalo slyšet jakési dunění a že zde stával starý hrad. Skutečností je, že temeno kuželovitého kopce s prudkými svahy Tuhoště zaujímá jedno z pozdně bronzových hradišť v západních Čechách. Tato kulturní památka ve lhovickém katastru dokládá osídlení Švihovska v této době,“ uvedl jeden z pořadatelů Jan Sláma.

Ze Lhovic, odkud se vycházelo, je to na vrchol dva kilometry a převýšení do 601 m vysokého kopce čítá 200 metrů. Poslední etapa cesty je náročná pro strmý sráz kopce. „Letos nepřálo ani počasí, kdy déšť doprovázel navíc silný nárazový vítr. Ale ani to neodradilo skoro padesátku lidí a na vrcholu jim bylo odměnou svařené víno anebo jiné nápoje samotných účastníků. Po novoročním projevu starosty hasičů Bohuslava Pošara jsme se vydali na zpáteční cestu, během ní mnozí navštívili ještě nově opravenou obecní váhu a večer byl navíc připraven novoroční ohňostroj,“ sdělil další z pořadatelů Karel Květoň.