Mají placená parkoviště, ale řidiči se neobtěžují platit. Tato situace kromě jiného trápí představitele Kašperských Hor. Ti se proto rozhodli zakročit a požádali o pomoc starostu Sušice. S dohledem nad dodržováním vyhlášek jim pomůže tamní městská policie. Zatím ve zkušebním období, po dobu třech měsíců na čtyři hodiny týdně.

„Co se týká například klidu nebo parkování, není nikdo, kdo by to kontroloval, případně vymohl, aby vše fungovalo tak, jak má. Došli jsme k tomu, že na městskou policii prostředky nemáme, ale přišli jsme na to, že na Modravě spolupracují s Železnou Rudou – tak my jsme zkusili nejbližší větší město, což je Sušice, kde nám vyšli vstříc," uvedl místostarosta Kašperských Hor Petr Málek.

Podle něj půjde o poznávací období, kdy se sušická městská policie seznámí s vyhláškami Kašperských Hor, zjistí, jaké mají možnosti a jak by se vše technicky řešilo. Poté se vše vyhodnotí a v případě zájmu budou stanoveny už konkrétní podmínky pro dlouhodobější spolupráci.

Po dobu třech měsíců bude do Kašperských Hor dojíždět jeden strážník, kterému bude město Kašperské Hory platit náhrady za dojíždění a náhradu za hodinu práce strážníka, což bude 250 korun.

V první řadě se chce město zaměřit na parkování. „Máme svoje parkoviště u hradu a na náměstí, kde se setkáváme s problémy s neplacením. Neukáznění jsou hosté i někteří místní. V první chvíli nám nejde o navýšení příjmu z parkování, ale o to, že máme relativně nově zrekonstruované náměstí a na některých místech parkují dodávky i větší auta, která tam nemají co dělat a mohou náměstí začít poškozovat. Jde o to, aby si lidé zvykli, že když vydáme vyhlášku, že chceme, aby ji také dodržovali," řekl Málek.

Práci Městské policie v Sušici to prý nijak neovlivní. „Jelikož jde o časově omezenou výpomoc, každý týden na čtyři hodiny, tak to jsme schopni tam toho strážníka dát. Nebude tam pravidelně, aby lidé nevěděli, kdy tam přijedeme. Myslím si, že se to uchytí, že by se to Kašperským Horám do budoucna vyplatilo. Není to tak, že by tam jezdily dvě hlídky, jak se povídalo, ale jeden strážník, který bude vybaven kamerou, tak aby, když dojde k nějakému konfliktu, měl důkazní prostředky. Pokud se to osvědčí, tak je zájem ze strany Kašperských Hor, že by zaplatili celého strážníka, který by tam každý den vykonával činnost po dobu osmi hodin," vysvětlil velitel Městské policie v Sušici Libor Potužník.