Martin s Romanem se rozhodli, že se ráno oddělí a udělají si výlet k Aralskému moři, což je zajížďka asi 50 km, a pak že nás dojedou v dalším městě. Já jsem se rozhodl nezúčastnit, protože cesta mi už tak přišla dost náročná a pomyšlení krkolomného výjezdu k Aralu mě nelákala. Rozhodli jsme se podle mapy jet po žluté cestě, po které to do dalšího města bylo 200 km. Po červené, lepší cestě o 150 km dál.
Když jsme se dopotáceli vyčerpáni do města, kde jsme natankovali a konečně chytili signál, zazvonil mobil a Martin říká: „Pojeďte zpátky, Roman si zlomil nohu.“ Při představě cesty zpět po žluté, kde jsem několikrát upadnul v hlubokém písku a Defender pouze s předním náhonem měl také co dělat, jsme se rozhodli pro červenou, která by měla být v pohodě. Když jsme se spojovací silnicí typu tankodrom dobrali po dvou hodinách vytoužené červené, byl na ní opravdový nový asfalt.

Výborně, máme vyhráno, říkal jsem si, ale to jsem nevěděl, že je to jen na deset kilometrů a zbytek opět stepí, protože silnice je v rekonstrukci. V zapadajícím slunci se mi vše slévalo a už jsem nerozeznával povrch. Rozhodl jsem se odpojit od Defendera a jet přímo stavbou. Dokonce jsem narazil cestou na zbytky staré silnice a pochopil jsem, proč se zde neopravuje jeden pruh a pak druhý, aby bylo po čem jet. Byly v ní díry, ze kterých mi sotva koukala hlava a jedna vedle druhé. Když už jsem nebyl schopný řídit a padla tma, rozhodli jsme se přenocovat ve stepi a dojet zbývajících 80 km druhý den. Spojili jsme se s Martinem a ten nám sdělil, že se jich ujal jeden místní člověk a mají u něho doma nocleh a Roman je stejně ještě v nemocnici, takže v pohodě. Ráno jsme vstali s východem slunce a dorazili ke klukům. Povídal jsem Martinovi o žluté cestě, po které jsem včera jel, a že po ní znovu jet nehodlám. Martin mi s klidným obličejem odvětil: „Já vím, jaká je, v roce 2007 jsme jí chtěli projet na cestě do Mongolska a museli jsme to vzdát.

Po zvážení všech možností jsme se usnesli, že domů dotáhne Romanův stroj Kuba, který sice nemá řidičák na motorku, ale už se jednou zkusil projet. Kuba si vedl docela statečně a rychle se zdokonaloval. Dojeli jsme do Aktjobe, chvíli jsme se motali městem a hledali správný směr, až se k nám přitočila holčina a že je z místních novin, a jestli by s námi mohla udělat rozhovor. Souhlasili jsme, ale s podmínkou, že nám a motorkám zajistí bezpečný nocleh. Ujednáno. Roman si liboval že nebude muset spát se sádrou ve stanu, ale to ještě nevěděl, že bude muset o jedné noze vyskákat pět pater do bytu, kde pro nám byl zajištěn nocleh.

Ráno jsme se rozloučili a vyrazili vstříc hranicím s Ruskem. Krajina se změnila, začali jsme potkávat velké motorky a po překročení Volhy přišlo očekávané ochlazení na 30 stupňů. Radostí bez sebe, že vidíme vodu, zastavujeme a dáváme si koupel. Mezitím nás dojíždí Kuba a kluci v autě a zjišťujeme, že Kuba havaroval. Nic mu není, jen na motorce přibyly šrámy a jedna strana je celá od asfaltu. Roman se rozhodnul, že sundá zítra sádru a zkusí to nějak dojet na polské hranice, kam už pro něho může dojet dodávka.

Za dva dny jsme byli na polských hranicích, kde ho Drahoš (Martinův bratr) naložil do dodávky a odvezl do Tachova. Já jsem se sešel v Praze s kluky, posbíral z auta svoje drobnosti a vyrazil k Plzni. Cestou po dálnici jsem se díky zlomenému nosiči coural a přemýšlel, jak to všechno rychle uteklo, co jsme zažili a o kolik asi vyrostla dcera, která včera oslavila 6 měsíců. Co psi budou dělat, až mě uvidí. A co mi asi řekne přítelkyně, až uvidí můj ošlehaný, pět týdnů neholený obličej. Prostě přicházela realita a mně nezbylo, než se s ní smířit a zase se vrátit nohama na zem. Mrknu letmo na tachometr a rychlým výpočtem zjišťuji najetých 15 tisíc km za 35 dní „To ujde,“ říkám si.