Vloni po návratu z Aljašky jsem se probíjel pomalu množstvím fotek a netušil jsem, že Martin s Romanem už mají zase něco za lubem. Při podzimním promítání padlo pár vět, že by stálo za to se podívat do střední Asie. Nějak jsem tomu nevěnoval pozornost, až do té doby, než to na mě kluci vybalili naplno. „Pojedeme do Kyrgyzstánu,“ povídá Roman, “nepojedeš s námi?“

Moc jsem se nerozmýšlel. Až na dosazení druhého člověka do doprovodného vozu, bylo celkem rychle jasno a začal se točit známý kolotoč, víza, mapy, kilometry atd. Shodou okolností se vrátil z Kanady Kuba, aby si prodloužil víza a mohl se vrátit zpět, ale to se nestalo. Po pár týdnech se rozhodl, že když už tady tvrdne, pojede taky, a tím byl team hotov. Martin začal objíždět ambasády a zjišťovat co a jak. Byl to začarovaný kruh, protože jsme potřebovali víza do šesti zemí, z nichž se část vyřizuje v Praze a část ve Vídni. Jedna země vám dá vízum, až když budete mít do druhé, druhá až když budete mít pozvání a doklad o ubytování, třetí vydá vízum až měsíc před odjezdem, další mají povinnost vyřízení karnetu na motorky a auto, abyste náhodou nejeli motorky do jejich země prodat atd.

Vyrážíme!

Další důležitou věcí bylo sečtení kilometrů a přesné určení dat vjezdů a výjezdů do a z jednotlivých zemí, aby víza šla po sobě. Vše se podařilo a 28. května vyrážím rovnou z práce. Sraz máme ve Velkém Meziříčí na kopci Fajťák, kde máme rozloučení s kluky, kteří se s námi ještě druhý den projedou k hranicím.

Namířili jsme to přes Maďarsko do Rumunska a dále do Bulharska a Turecka. V Turecku jsme projeli Bosporem a sjeli z hlavních tahů. Toulání se horami mezi vesnicemi je přesně to, co nám sedí. Stále nasměrováni na východ projíždíme kurdské osady. Lidé výborní, občas potkáme vojáky, ale nikdo nás neotravuje, pouze nás domorodci všude zvou na čaj. Čaje se zde pije hodně a nabízí vám ho i na benzinových pumpách. V těchto vedrech je velice osvěžující.

V Íránu

Dále na východ překračujeme hranice do Íránu. Přechod hranice těchto zemí je několikahodinovou záležitosti a všudypřítomné vedro to nijak neulehčuje. Kromě toho, že jsme se nechali okrást při výměně peněz, vše proběhlo na zdejší poměry normálně a odlehčeni o vše alkoholické jsme se pohnuli vpřed.

V Iránu jsme hledali ubytování v hotelu, ale zdejší šílený způsob dopravy nám to vše spíše zkomplikoval. Nakonec jsme uspěli s pomocí party mladíků a dáváme se drobet dohromady. Druhý den nás čekal průjezd Teheránem, který v nás nechal hodně silnou vzpomínku na místní dopravu. V žádné zemi jsme nebyli tak středem pozornosti jako zde. Sotva jsme zastavili, už u nás byl hlouček lidí a vyptávali se většinou na motorky a na cestu, sahali na nás a chtěli se s námi fotit.

Také se nám povedlo v horách zabloudit do vesnic, kde se zastavil čas. Úžasné. Vše jsme úspěšně zvládli a po vyřízení celních formalit jsme vjeli do Turkmenistánu. Abych nezapomněl, nocovali jsme na hranici, protože nám zavřeli doslova přímo před předním kolem.

Expedice Kyrgyzstán 2010

Stanislav Tikal – BMW 1150 Adventure
Roman Florian – BMW 1150 GS
Martin Pouba – KTM 950 Adventure
Jiří Holub – LR Defender
Jakub Jablonský – LR Defender