Deník na návštěvěZdroj: Deník

Kluziště bylo vybudováno zhruba před šesti lety. Vzhledem k mírným zimám to byla velká událost, protože bruslaři, kteří byli zvyklí bruslit, tak měli tuto možnost tři čtyři měsíce v roce. Každý rok pořádalo město připomenutí otevření. Aktivity tam byly poměrně bohaté. „V dopoledních hodinách ho bezplatně využívaly školy, díky tomu se v podstatě všechny děti v Nýrsku naučily bruslit. V odpoledních hodinách byly rezervace pro zájemce z místa i okolí, o víkendu byly dny volného bruslení zdarma. S ohledem na velký zájem bruslařů, jsme tam vloni vybudovali nové sociální zázemí a šatny za 1,5 miliony korun,“ sdělil starosta Miloslav Rubáš.

Bohužel opatření, která začala minulý rok platit, vše zhatila. Postupně se snižoval počet lidí, kteří tam mohou být. „Respektujeme opatření, nedovolíme si přes ně jít, nicméně mi jejich smysluplnost někdy přijde trochu na hraně. Kluziště rozdělujeme na polovinu, protože na něj máme zajištěné dva vstupy. Máme tam dva a dva bruslaře, maximálně je tam s nimi trenér. V tomhle režimu jedeme už měsíc, předtím tam byli tři na tři, na začátku ještě družstva,“ uvedl starosta.

Ilustrační foto.
Pěstitelé v Plzeňském kraji potravinové kvóty vítají, vinaři ne

I když tam může omezený počet lidí, musí dodržovat interní předpisy, kde jsou dané jasné platby. „Za hodinu při omezeném provozu platí zájemci tisíc korun, přesto je vyprodáno na celou dobu rezervačního systému. Občas se objeví okénko z důvodu nemoci, ale okamžitě se zaplní,“ poznamenal Rubáš.

Jezdí tam zájemci z Písku, z Plzně, Tachova. Dokonce tam byli i někteří reprezentanti, kteří si chtěli zabruslit, protože nemají jiné možnosti. Přijel například Dominik Kubalík, který si tam udělal před odletem do Kanady trénink, což bylo zpestření a odměna pro ledaře, kteří se o vše starají.

Paradoxem ale je, že na kluziště mohou jen jednotky lidí, ale na zamrzlém rybníku se mohou prohánět desítky i stovky lidí. „Tam je nikdo nemůže organizovat, ale my musíme dodržovat nařízení a těžko se nám někdy vysvětlujeme lidem, že je tam pustit nemůžeme,“ dodal Rubáš.