Ženich s nevěstou, medvěd, kůň a další typické masopustní masky budou procházet obcemi na Klatovsku. Masopustnímu veselí bude patřit několik následujících víkendů.

První masopustní rej se koná už tuto sobotu v Hejné, kde ho pořádá tamní sbor dobrovolných hasičů. Vše začne v 9 hodin odemknutím hejenských „čtvrtí" starostou a předáním obce průvodu. Těšit se můžete nejen na originální, ale i na typické masopustní masky, jako je i bába s nůší.

O následujícím víkendu můžete za masopusty vyjet do Velkého Boru, kde průvod vyjde v 9.30 hodin od obecního úřadu a za doprovodu hudby projde celou vesnicí. Ve 13 hodin se sejdou masky také ve Lhovicích, kde se vesnicí projdou potřetí od obnovení tradice. „S myšlenkou masopustu se zde koketovalo už delší dobu, ale spíše teoreticky. Dřív nám chyběla kapela, kterou už nyní máme. A tak slovo dalo slovo a pár náhodných lidí se domluvilo, že bychom udělali průvod. Poslední se zde konal v roce 1969. Masopustní průvody zde mívaly letitou tradici," sdělil jeden z organizátorů Jan Sláma.

Nejvíce organizátorů si jako datum konání masopustu vybralo svátek sv. Valentýna. V Janovicích se můžete vydat nejen do průvodu, ale také si pochutnat na vepřových hodech. „Pořádáme masopust už několik let a vždy je jeho součástí menší průvod od radnice k hasičské zbrojnici, kde masky požádají starostu města o svolení zahájit masopust.Lidé si v hasičárně mohou také zakoupit zabijačkovou polévku, ovar, guláš, teplé jitrnice a jelita, tlačenku a další pochutiny. Ke zpestření programu zahraje dechová kapela „OBŠUKA"," uvedla za organizátory Eva Semelová. Masky mají sraz v 10 hodin u obecního úřadu a proslov se starostou začne v 10.30 hodin. Na pořádání tohoto masopustu se podílí město, tamní dobrovolní hasiči a ochotníci.

Těšit se můžete také na podívanou, kterou pořádají dobrovolní hasiči v Plánici, a to na staročeskou svatbu, která se tam koná vždy po pěti letech. „Po této době to děláme vždy, protože už je to tradicí od dob našich předků. Kdybychom to dělali každý rok, bylo by to finančně náročné i okoukané. K vidění je vše, jak to bylo za starých časů. V průvodu je 25 párů družby, smluvčí, hrabě a hraběnka s kočárem, řemeslníci a další. Nejprve se jde pro ženicha, pak se cestou tancuje a pokračuje se k domu nevěsty, kde se vše domlouvá, smlouvá a nakonec si ženich vybírá nevěstu," nastínil scénář starosta sboru Jaroslav Tikal.

Zavítat můžete také na masopust do Švihova. Konat se bude 14. února. Sraz masek je za radnicí ve 12.30 hodin. Od 14 hodin se na nádvoří hradu uskuteční opravdová svatba. Následovat bude průvod na faru a k sokolovně, pohřeb Masopusta a k tomu všemu hraje Skalanka. Akci pořádá neformální Klub přátel masopustního veselí a město Švihov.

S maskami se potkáte také ve Svéradicích, Dlouhé Vsi a ve Strážově, kde se každoročně schází stovky lidí v převlecích.
Hojně navštěvovaný je rovněž masopust v Habarticích, který je naplánován na 15. února.

Masopusty

31. ledna
Hejná – 9 hodin
7. února
Velký Bor – 9.30 hodin
Lhovice – 13 hodin
14. února
Janovice nad Úhlavou – 10 hodin
Plánice – 13 hodin
Švihov – 13 hodin
Svéradice – 13.30 hodin
Dlouhá Ves – 13 hodin
Strážov – 13 hodin
Chanovice – 11 hodin
15. února
Sušice – 15 hodin
21. února
Habartice – 14 hodin