Po výstavbě obchvatu Klatov bude nejzásadnější akcí Ředitelství silnic a dálnic rekonstrukce průtahu v Železné Rudě. „Jde o opravu a úpravu necelých 600 m komunikace I/27 v místech od stávajícího železničního přejezdu po kruhový objezd u hasičské zbrojnice. Bude provedena kompletní výměna konstrukce vozovky a také upraveno šířkové uspořádání silnice. Součástí stavby je pak i úprava zastávkových zálivů,“ uvedl mluvčí ŘSD Adam Koloušek.

Dle starosty města Filipa Smoly se jedná o extrémně důležitou stavbu. „Jde o stavbu, která posune naše město o kus dopředu, protože vzniknou konečně nové chodníky v centru, osvětlení a veškeré sítě,“ řekl Smola.

Lyžařské areály na Železnorudsku.
Areály na Šumavě nabízí již více sjezdovek, běžkaři si musí na stopy počkat

Přesný termín prací ještě není znám. „Pokud by vše šlo dle předpokladů, chtěli bychom stavbu zahájit už na jaře, aby bylo možné práce v letošním roce dokončit. Cena opravy se prozatím odhaduje na více než 60 milionů Kč,“ poznamenal Koloušek.

V Kocourově se silnice neuzavře

S dalším dopravním omezením budou muset řidiči počítat ve směru na Horažďovice, kde ŘSD plánuje rekonstrukci průtahu Kocourovem. Tady dojde k rekonstrukci konstrukčních vrstev vozovky, k jejímu zesílení a šířkovému sjednocení. Počítá se i s úpravou chodníků, dešťové kanalizace a veřejného osvětlení. „Termín stavby prozatím nebyl určen. V současné chvíli probíhá hodnocení nabídek uchazečů na zhotovitele stavby. Po zahájení prací by pak měla být stavba dokončena během tří až čtyř měsíců. Přesnější představu o době trvání opravy budeme mít až po vyhodnocení podaných nabídek. Oprava by pak měla být prováděna po polovinách. Nemělo by tak dojít k úplnému uzavření komunikace,“ dodal Koloušek.

S uzavírkou bude nutné počítat v Kolinci, kde bude pokračovat správa a údržba silnic s rekonstrukcí průtahu, která byla zahájena vloni v květnu. Letos práce začnou v březnu a skončí v prosinci.

Do června se počítá také s opravami mostů ve Švihově, kde rovněž práce začaly vloni. „Dále jsou naplánovány opravy silnice v Měčíně, před školou v Pačejově a mostů před obcí Žihobce a v Horské Kvildě,“ sdělil za SÚS Radek Kadlec.