Prostřednictvím sociální sítě vylákal zatím neznámý podvodník na několika lidech čísla jejich mobilních telefonů a okradl je o peníze.

Podvody na sociálních sítích nejsou novinkou. Aktuálně má několik okradených lidí na svědomí podvodník na Klatovsku. Princip je jednoduchý, podvodník prolomí zabezpečení na facebookovém profilu a jménem nic netušícího majitele profilu zkontaktuje jeho přátele. Po nich chce pod různými záminkami telefonní číslo. To zadá do systému, který podporuje platby přes mobilní telefon. Platby se potvrzují sms kódem. Podvodník si o kód následně napíše. Nic netušící oběť je v okamžiku zaslání kódu již chudší o pár tisícovek.

„Vůbec mě nenapadlo, že to není Radek. Nepřemýšlel jsem ani nad tím, proč chce telefonní číslo. Ptal jsem se, ale podvodník mi odpovídal. Ta sranda mě stála skoro 4000 korun. Nenechám si to líbit, půjdu podat trestní oznámení," řekl Deníku Petr Modena. „Vadí mi to, že si ten podvodník vybral právě Radka, kterého znám jako slušného člověka," dodal Modena.

Podvodníkovi, který se vydával za přítele, uvěřilo více lidí. „Z Radkova profilu mi také někdo psal a chtěl číslo, ale mám rakouský telefon, takže se nic nestalo," sdělila Marika H. z Klatovska.

Radek Sedláček, jehož jménem podvodník vystupoval, se cítí poškozený. „Stalo se to v době, kdy jsem byl prokazatelně mimo dosah internetu. Hned jakmile jsem to zjistil, varoval jsem všechny známé, aby v žádném případě nedávali nikomu své číslo a neposílali žádné kódy. Jsem opravdu hodně naštvaný," konstatoval Radek Sedláček z Klatov. „Někteří kamarádi to pochopili, ale dostal jsem i vynadáno. Podle mě si někdo odposlechl heslo, když jsem byl připojený na volné bezdrátové síti," dodal Sedláček.

Doporučení odborníků je zdánlivě jednoduché. Nikomu nesdělovat po internetu telefonní číslo a rozhodně neopisovat nikam kódy, které přij-dou na telefon. „Tento způsob podvodu je zákeřný v tom, že jej nedělá automat, ani žádný vir, ale člověk, který s obětí komunikuje. Takže to na první pohled vypadá velmi věrohodně a kdo z nás by nedal číslo kamarádovi? Doporučuji pravidelně měnit hesla nejen na sociální sítě. A řídit se zásadou, že nikdy nevím, kdo se mnou mluví přes počítač," radí spolumajitel klatovské firmy Quovadis Technology, která se bezpečností zabývá, Vladimír Hrubý.

O případ podvedených lidí se už zajímá policie. „Policisté ze služby kriminální policie a vyšetřování přijali na Klatovsku několik oznámení o podvodech na sociální síti facebook. Případy šetří oddělení hospodářské kriminality," informovala klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová. Pachatelé zjišťují čísla mobilních telefonů na stránkách uživatelů facebooku, kde je vlastníci zveřejňují a vůbec si neuvědomují, že může být jejich telefon zdrojem peněz pro podvodníky. Ti jsou schopní zakládat si na sociálních sítích i falešné profily.

„Při komunikaci na internetových sítích by měli být lidé obezřetní. Důležité je nesdělovat nikomu žádné osobní údaje, čísla mobilních telefonů, potvrzovací kódy ani čísla účtu či platebních karet," dodala Ladmanová.