Důvodem odchodu Svobody byly neshody s vedením města, které mu až příliš zasahovalo do provozu. „Od listopadu máme nové vedení města, s kterým začaly narůstat neshody. Dostalo se to do stavu, který už přesahoval veškeré hranice, proto jsem se rozhodl po devatenácti letech skončit, i když to mám na hradě moc rád a nerad ho opustím,“ uvedl Svoboda s tím, že z Kašperských Hor se mu ale chtít nebude, proto tam i nadále bude s rodinou žít nebo v jejich okolí.

Město tak nyní hledá nového kastelána. „Pan Svoboda se rozhodl skončit, proto jsme museli vyhlásil výběrové řízení, protože hrad nemůže být bez kastelána. Zájemci se mohou hlásit do 21. srpna a 28. srpna budou pohovory,“ sdělila starostka Kašperských Hor Bohuslava Bernardová.

Kastelán Svoboda na Kašperku končí k 30. září.

Nové vedení hledají stále také pro zámek v Chudenicích, kde se konala již dvě výběrová řízení, ale nikdo nebyl vybrán.

Šťastnější ruku měl Národní památkový ústav ve Velharticích, kde se podařilo nového kandidáta na kastelána hradu, který po mnoha letech vystřídá Petra Mejstříka, najít. „Vítěz výběrového řízení na post kastelána hradu Velhartice nastoupí do této funkce k 1. lednu 2020,“ sdělila za Národní památkový ústav Markéta Slabová.