„Hřbitov sloužil k pohřbívání už pro potřeby osady, která byla v místě, kde se dnes říká Na Rybníčkách," informuje amatérský historik Ivan Rubáš.

Na hřbitově byli pohřbíváni všichni. Jak příslušníci bohaté vrstvy obyvatel, významní měšťané, tak chudý a prostý lid. V době renesance bylo mnoho šlechticů pohřbeno v kostelích. Dodnes se tam dochovaly náhrobky. Ti, kteří byli pohřbení v hrobce Děkanského kostela, byli převezeni na hřbitov v roce 1898, když se začal rekonstruovat kostel. Pohřbívání v kostelích skončilo zákazem císaře Josefa II, který takzvaným Dvorským dekretem zakázal pohřbívat v kostelích a nařídil vystavět hřbitovy mimo zastavěná území obcí.

Významným Klatovanem, který leží na hřbitově v Klatovech, je doktor Karel Pawlík. „Doktor Pawlík je osobnost světového významu, je významnou osobou ženského lékařství. Zavedl do praxe takzvaný Pawlíkův hmat, který se učí porodníci na celém světě. Tato diagnostická metoda slouží k určení polohy plodu v děloze. O doktoru Pawlíkovi se tak učí každý student medicíny na celém světě," dodává Rubáš.

I na hřbitovech v okolních obcích odpočívají významní lidé. V Bezděkově je například pohřben průkopník krvavé, dnes bychom řekli hororové, literatury  Christian  Heinrich Spiess.

Na hřbitově v Týnci je pohřben český dramatik a prozaik Josef Hais Týnecký.

V hrobce poblíž kaple sv. Antonína u Nalžovských Hor je pohřben státník Eduard Taffe. Ten byl ministerským předsedou během vlády císaře Františka Josefa I. Jako ministerský předseda sloužil ve funkci deset let.

Hrobka v kapli  sv. Erazima-na hřbitově v Nezamyslicích je místem posledního odpočinku rodiny šlechtického rodu Lamberků, kterým patřilo tamní panství.
Hřbitov v Předslavi se stal místem posledního odpočinku hudebního skladatele, syna významného pražského advokáta, Eugena Měchury.