Hrady a zámky na Klatovsku sice ukončily oficiálně svoji letošní turistickou sezonu, přesto kasteláni očekávají i v těchto měsících řadu objednaných zájezdů. „Své brány většinou otevřeme i o Vánocích, kdy probíhá celá řada akcí. Ve Švihově chystáme adventní program i tradiční výstavu, která je přístupná vždy mezi svátky. Tentokrát bude věnována historii kávy,“ říká kastelán státního hradu ve Švihově Lukáš Bojčuk. Uplynulá turistická sezona na Švihově byla podle kastelána lepší než některé z minulých let. Výjimkou byl pouze loňský rok, který byl návštěvnicky extrémně úspěšný. „Přislo zhruba 37 tisíc návštěvníků,“ dodal Bojčuk.


Zimní klid nebude ani na hradě Rabí či Kašperk. I tyto památky se chystají na vánoční program a zazimovat se určitě ještě nehodlají.
„Rok 2008 dopadl lépe než se očekávalo. Přesto přišlo zhruba o 10 % méně návštěvníků než tomu bylo loni,“ informuje kastelán hradu Rabí Michal Novák. Od 28. prosince do 1. ledna se můžete i letos vypravit na hrad Kašperk. Opět zde budou připraveny zimní netradiční prohlídky hradu. Zatím přišlo na tuto historickou památku 43 500 návštěvníků a zhruba patnáct stovek turistů ještě na hradě letos očekávají. „V letošním roce byla zpřístupněna věž s expozicí připomínající orkán Kyrril a opravy poničené střechy věže. V příští sezoně bychom chtěli nabídnout nový okruh, který opět návštěvníky přiláká na něco nového,“ říká hradní pán na Kašperku Zdeněk Svoboda.

Opravy palácové stěny na Kašperku Foto: Deník/David Kojan


Dokončeny s koncem turistické sezony byly i stavební úpravy na většině památek v regionu. „Opravena byla severní palácová stěna a návštěvníci do hradu přicházejí bránou, kde jsou nová vrata,“ říká kastelán Kašperku Zdeněk Svoboda. Řemeslníci stále úřadují v budově správy hradu ve Švihově. Na samotném nádvoří by ale už v příštím roce měly započít práce na přestavbě bývalé hradní stodoly, ze které vznikne zákaznické centrum. Na Švihově byla letos mimo jiné dokončena obnova omítek na hradní kapli. Před několika dny byla dokončena obnova fasády kostela Nejsvětější trojice v Rabí . V současné době se stále realizuje oprava střechy na budově správy státního hradu Rabí. „Pro letošní rok byly dokončeny práce na opravách šesté hradní brány,“ dodal Novák.