Na hradě začalo období, kdy připravují hrad na sezonu, což má asi měsíční zpoždění oproti jiným letům, protože bylo zatím spíše zimní počasí, tak příliš nespěchali. Pro lidi, kteří tam během sezony zavítají, chystají tři novinky. „V prohlídkové trase Hrad budeme mít nový dvojmodel hradu, půjde o stav na začátku 16. století a začátku 21. století, aby lidé mohli porovnat, jak hrad vypadal. V sále, kde je Valdštejnský renesanční strop, probíhá poslední etapa jeho restaurování a měla by být sláva po jeho dokončení. Vzniknou tam také čtyři výstavní panely, které představí, jak se sál opravoval v 50. letech a detaily ke stropu," uvedl kastelán hradu Lukáš Bojčuk.

Druhá novinka se bude týkat prohlídkové trasy kuchyně, která doznala po deseti letech značných změn. Zcela jiný bude koncept provádění, návštěvníci uvidí novou expozici lednice, připomenuty budou masné sklepy a skladování zvěře. Půjde o prohlídku s panem purkrabím, který měl dříve na starost právu hradu a provede návštěvníky hospodářským zázemím hradu.

Sušické slavnosti 2019.
Lidé na Klatovsku přijdou o tradiční slavnosti i pochod a koncerty

Třetí novinka se zaměří na rodiny s dětmi. „Zkoušeli jsme v minulých letech různé dětské prohlídky, různé způsoby provádění, které se vždy něčím neosvědčily. Tak jsme nyní vyšli ze zkušeností a zkusili jsme navrhnout prohlídku pro rodiny s dětmi, aby si to užili dospělí i děti. Půjde o prohlídku základního okruhu formou návštěvy u šlechtice Půty Švihovského. Na závěr si děti budou moci vyrazit nebo odnést část Půtova pokladu, čili Půtův groš. Nechali jsme udělat speciální razidlo, které k tomu bude určené,“ dodal Bojčuk.