Hrad Rabí zažije v pátek 24. června unikátní koncert pěti hvězd světové velikosti, které budou zpívat a hrát ve prospěch postavení nové sochy sv. Jana Nepomuckého na mostě v Čepicích na Sušicku. Deník si o koncertu a celém projektu povídal s kytarovým virtuosem Lubomírem Brabcem, který v Čepicích žije a který s nápadem postavit sochu na mostě také přišel.

Kde jste našel inspiraci pro svoji myšlenku?
Víte, já jsem velký příznivec vodáctví. Sám jsem u vody a na vodě prožil kus svého života, ať už při závodním plavání, vodním pólu nebo na divoké řece. Projel jsem spousty českých i evropských řek. Naštěstí tuto moji vášeň zdědila i moje dcera, která se vodním sportům věnuje aktivně a je v nich dobrá. A protože už nemám tolik času, abych ji mohl doprovázet na různé akce a závody a ochraňovat ji osobně, hledal jsem něco, co by na moji dceru a na všechny vodáky vůbec dávalo pozor. Tak jsem přišel s nápadem, že na mostě v Čepicích nechám postavit sochu sv. Jana Nepomuckého , která bude na vodáky shlížet dolů z mostu.

Proč právě sochu Jana Nepomuckého?
Jan Nepomucký je český světec, který právě na mostech býval. Bohužel v posledních 70 letech ale z mostů zmizel, a to je veliká škoda. Každý vodák vám potvrdí, jaká to je krása, když plujete a z mostů nebo ze břehu na vás hledí nějaké umělecké dílo.

Vy ale nechcete na mostě ledajakou sochu?
Původně jsem pro náš most chtěl nalézt sochu v nějakém depozitáři a oživit ji tím, že se vrátí na veřejnost. Pak jsem ale zavítal na Dobrou Vodu a viděl jsem skleněný oltář a křížovou cestu od sochařky Vladimíry Tesařové a já jejímu umění naprosto propadl. Okamžitě jsem měl jasno v tom, že v Čepicích musíme mít sochu skleněnou. Paní Tesařová mi nejdříve řekla, že jsem se zbláznil, že skleněná socha na mostě je nesmysl, ale za několik dnů sama volala a říkala, že o té soše uvažovala a že by to šlo tak a tak. A tím začal obrovský kolotoč všech možných jednání jak to všechno udělat a hlavně kde na to vzít peníze. Socha totiž není žádná levná záležitost. A tak jsem začal přemýšlet o tom, jak sehnat peníze, aby to všechno klaplo. Pokusil jsem se proto oslovit své přátele a připravit s nimi benefiční koncert, jehož výtěžek půjde právě na úhradu nákladů spojených s touto sochou, a protože půjde o sochu Jana Nepomuckého, vybrali jsme si pro svůj koncert magickou svatojánskou noc v pátek 24. června na magickém hradě Rabí.

Kdo na koncertě vystoupí?
Bude to mimořádný koncert. Na jednom místě v jednom okamžiku vystoupí hned několik světových hvězd. Bude to světoznámá operní pěvkyně Gabriela Beňačková, jedinečný houslový virtuóz Pavel Šporcl, muzikálový zpěvák Daniel Hůlka, hudebník a producent Karel Vágner, a to vše za doprovodu mé kytary. Dát dohromady tyto účinkující bylo velmi složité a stane se tak jednou za deset let, že všichni jmenovaní mají v diáři volný termín. Ve prospěch sochy v Čepicích vystoupí na hradě Rabí bez nároku na honorář.

A co když bude pršet, bude se koncert konat?
Tak i s takovou situací jsme počítali. V případě nepříznivého počasí se benefiční koncert uskuteční v nádherném kostele sv. Václava v Sušici, který stojí vedle náměstí.

Peníze ale sháníte i jiným způsobem…
Ano, zájemci si mohou zakoupit také hvězdičky na svatozáři Jana Nepomuckého, kam bude vyryto jméno dárců.

Peníze z koncertu a z prodeje hvězdiček pak postačí na úhradu sochy?
Jsem přesvědčený o tom, že pokud se koncert vydaří a pokud prodáme všechny hvězdičky na svatozáři, peníze na zaplacení sochy budou stačit.

Kdy bude socha odlita a kdy bude na most v Čepicích instalována?
Je zvláštní také to, že socha sv. Jana Nepomuckého pro Čepice je už odlita. Dokonce byla na velkých svatojánských oslavách v Praze, kde byla nasvícena a vystavena a kde jí bylo spolu se zvony pro město Nepomuk požehnáno arcibiskupem Dominikem Dukou. Jde o oboustrannou sochu světce, která se bude dívat dolů z mostu na vodáky, ale i na most samotný. U nás na mostě bude instalována v příštím roce a odhalení plánujeme na začátku nové vodácké sezony.