Sobota byla zasvěcena zdobení perníčků s „babičkou“, neděle pletení pomlázek se „strejdou“ a v pondělí se budou hledat velikonoční vajíčka.

„Akci letos pořádáme už potřetí. Chceme hlavně udělat radost dětem, které si u nás mohou něco vyrobit. Těší mne, že se to lidem líbí a že se k nám vracejí,“ neskrývala spokojenost provozovatelka hradní krčmy Zdeňka Petelíková.

Děti, které si chtěly vyzkoušet vše, co mohly, do tajemství zdobení perníčků zasvěcovala v krčmě Viktorie Fajcová z Klatov. „Věnuji se tomu už roky, od mládí mě to hodně bavilo. Největší radost mám z toho, že mohu předávat zkušenosti. Těší mě, že děti to chtějí dělat a že tradice nezahyne,“ pochvalovala si perníkářka. „Dělám to poprvý a je to hodně těžký,“ svěřil se Deníku Tomášek Sechter, který přijel na hrad s rodinou z Horšovského Týna. Několik kousků se mu podařilo hezky ozdobit, ale doma si je nevystaví. „Sním je,“ svěřil se pětiletý kluk.

Ukáží vzácný strop

Velikonoce s hradní krčmou v podstatě odstartovaly sezonu na vodním hradě. „Během dubna bude otevřeno o víkendech a ve svátcích od 9 do 15 hodin. Na víkend 17. a 18 dubna, kdy je mezinárodní den památek, připravujeme jako každý rok zvláštní prohlídky,“ prozradil Deníku švihovský kastelán Lukáš Bojčuk. Lidem bude umožněn vstup do severního paláce, kde mohou vidět vzácný strop.

„Jde o renesanční kazetový strop, na němž je datum 1581. Je z valdštejnského zámku Dobrovice u Mladé Boleslavi. K tomu chceme vydat i pohlednici stropu, která je nyní v tisku,“ uvedl Bojčuk a dodal: „Na konci dubna bude na Švihově čarodějnické odpoledne pro děti a 1. května akce „Mácha na Švihově“. V rámci této akce bude předčítat Máchův máj a co je velmi zajímavé, uskuteční se koncert ve znakovém jazyce.“