Klatovsko - Hrady a zámky na Klatovsku ukončily letošní turistickou sezonu a uzavřely pro návštěvníky své brány. Kasteláni na objektech v našem regionu byli se sezonou spokojeni.

Letošní návštěvnická sezona skončila o posledním říjnovém víkendu ve Velharticích velmi vydařeným zamykáním hradu. V kouzelném slunečném počasí si více než tisícovka návštěvníků užila odpoledne plné zábavy, sportu, zručné činnosti či exkurzu do historie. Vše vyvrcholilo tradičním ohňostrojem, který byl opět odpálen ze světově unikátního kamenného mostu. Závěrečný lampionový průvod na velhartickém náměstí pak symbolicky odeslal hrad a všechny jeho historické majitele k zimnímu spánku.

„Hodnotíme-li sezonu jako celek, pak nejspíše postačí jediné číslo. Branou hradu od prvního dubnového víkendu až do konce října prošlo 50 000 návštěvníků,” informuje průvodce hradu Velhartice Lukáš Kopecký.

Nejnavštěvovanější památkou na Klatovsku zůstává největší hradní zřícenina, Rabí na Sušicku. Tam letos přivítali téměř šedesát tisíc návštěvníků.
Na hrad Kašperk se vydalo letos od 1. ledna do 31. října celkem 44 446 návštěvníků. „Je to o 934 turistů více než v loňském roce. Jde o ty turisty, kteří si zakoupili vstupenku buď na prohlídku, nebo některé z divadelních představení. Za toto krásné číslo dozajista může počasí, které památkám přálo a to nejen v létě, ale i během podzimu,” říká kastelán hradu Zdeněk Svoboda.

Spokojeni jsou i na Švihově. „Během letošní turistické sezony si náš hrad k návštěvě vybralo 30 783 návštěvníků,” informovala zástupkyně kastelána Lucie Stoklásková.

I když sezona skončila, přesto hrad Švihov i Rabí chystají akce pro své návštěvníky i v zimě.

Od 4. prosince až do 1. ledna se mohou zájemci vydat na tradiční Vánoční výstavu na hrad Švihov. Ta letošní bude na téma historie a vývoj železnice a dopravy. „Půjde již o šestou tematickou výstavu na hradě Švihově. Ta letošní nese název Přes to vlak nejede,” doplnila Stoklásková.

Na hrad Rabí jste zváni 17. prosince na populární večer při svíčkách. „Jde o tradiční vánoční prohlídky hradu při svíčkách, zakončené koncertem v hradní konírně,” zve kastelán hradu Karel Broža.