Po dokončení monobloku Klatovské nemocnice budou mít lékaři z interny dost napilno. Své oddělení totiž budou mít v novostavbě, ale dialýza, na jejíž pacienty musí také dohlížet, zůstává ve staré budově. Doktoři tak budou přebíhat. Návrh, aby byla dialýza na místě lékárny, neprošel.

„Hledáme nyní řešení, dialýzu totiž do monobloku přestěhovat nelze. Musely by se zásadně měnit dispozice budovy a to nyní není možné,“ podotkl prozatímní ředitel Klatovské nemocnice František Lešundák s tím, že by v dubnu měla být hotová analýza využití celého areálu nemocnice. Je možné, že se poté některá oddělení přestěhují ´v jakémsi kolečku´, konkrétní však Lešundák být nechtěl. „Nechci říkat nic, co není jisté, aby nevznikla nějaká panika,“ doplnil ředitel.

Vedení kraje však tvrdí, že je o tomto problému dosud nikdo neinformoval. „Že jsme se o tom dozvěděli krátce před dokončením, považuji přinejmenším za velmi zvláštní,“ prohlásil hejtman Milan Chovanec (ČSSD). Bývalý ředitel nemocnice Jiří Vlček, který na funkci rezignoval k poslednímu lednu z osobních důvodů, však takové obvinění popírá. „Od začátku jsme počítali s tím, že se dialýza do monobloku stěhovat nebude a kraj o tom věděl. V další etapě jsme plánovali dialýzu přesunout jinam, návrh je dokonce v písemné formě,“ hájí se Vlček. Dialýza se podle něj do nové budovy zkrátka nevešla.

Jeho slova potvrzuje i koordinátor výstavby Klatovské nemocnice Roman Dohnal z Krajského úřadu. „Loni jsme s ředitelem Vlčkem obcházeli areál nemocnice a přemýšleli, jak by se daly které objekty nemocnice využít, aby nezchátraly,“ popisuje Dohnal. Jednou z možností podle něj bylo přesunout dialýzu tam, kde je dnes rehabilitace. „Ta se totiž přesune do monobloku a na jejím místě by vzniklo ucelené dialyzační centrum,“ upřesňuje Dohnal. Zároveň však dodává, že se o dialýze nijak zvlášť nejednalo. „Tím, že se přímo netýkala monobloku, jsem se o ni sám příliš nezajímal,“ přiznal.

Před nedávnem se sice objevil požadavek, že by dialýza byla místo lékárny, to však není podle Dohnala možné. „Dialýza má velké nároky na vzduchotechniku a její přístup musí být bezbariérový,“ uvedl. Kde a za jakých podmínek bude dialýza fungovat, není jasné, její provoz však prý ohrožen není. „Vylučuji její prodej, pronájem nebo zrušení. Nemocnici ročně vydělává přibližně třináct milionů korun,“ podotkl hejtman.