Přesto, že stále nikdo neví, kdy se hrady a zámky otevřou veřejnosti, panuje tam čilý ruch. Pracovníci se pouští do příprav a úklidů. Nejinak je tomu i na zámku v Chudenicích. Jako každý březen se tam pustili do velkého úklidu před zahájením turistické sezony. Není to nic jednoduchého, mají totiž na úklid čtyřicet místností. "Kromě kanceláří a zázemí pro průvodce jsou přístupné turistům již všechny. Občas už se během mimořádných prohlídek podívají i na půdu. Úklid je práce na dobrých čtrnáct dní pro dva tři lidi. Máme tady například 78,6 metrů koberce, je zde 174 oken, některé dvoudílné, a jen ty se myjí dva dny. Důležitá je údržba podlah. Například podlaha ve velké jídelně je z roku 1776, z borového a ručně opracovávaného dřeva a pochází z přestavby do dnešní podoby. Během sezony se leští dvakrát týdně filcem. Věnuje se jí největší pozornost, protože se musí vždy lesknout, aby vždy návštěvník užasl, když do místnosti vejde," řekl kastelán Ludvík Pouza.

V zámku se dochovala také kachlová kamna, dvoje v loveckém a andělském pokoji, které jsou z roku 1900. V malé jídelně jsou z 30. let 20. století z Rakovníka a jsou jediná, ve kterých se dá topit. Kromě toho se ale na zámku nachází také 63 lustrů a nejrůznějších lamp a lampiček s 260 žárovkami. Některé lustry jsou křišťálové, takže jejich údržba musí být velmi opatrná, leze se k nich do dvou až tří metrů. "Některé jsou z českého křišťálu, jiné modro-bílé typické pro Czerníny. Když návštěvník někde na zámku uvidí modrobílé lucerny, tak si může být jistý, že tam měli co dočinění s Czerníny. Kromě všeho je zde několik tisíc dekorací jako jsou talíře, vázy, kávové servisy a podobně. Vše se musí umýt, vyčistit, což je také spousta práce," sdělil Pouza.

A i na zámku bojují s červotočem, takže podlahy a nábytek kromě vosku ošetřují i přípravky proti těmto škůdcům.

Pokud se podaří získat dotace, začne na zámku rekonstrukce, a to opravou statiky nad jednou z nejcennějších místností zámku - nad modrým andělským pokojem, kde je havarijní stav, který je již neodkladný.

Novinkou pro návštěvníky bude letos zpřístupnění zámecké zahrady včetně zadního traktu zámku, kde se budou odehrávat koncerty, divadla, vystoupení a podobně.