O tom, že se bude ve škole stávkovat, se rozhodlo v klatovské škole v pondělí dopoledne, takže nebylo příliš času vše zorganizovat. „Chtělo to velké organizační úsilí, museli jsme zabezpečit hlavně děti prvního stupně, jejichž rodiče si nemohli zajistit péči o ně sami. Museli jsme rozdělit služby v družině, protože jsme nechtěli omezovat její provoz. Snažili jsme se co nejdříve informovat všechny rodiče, že stávka bude. Rozesílali jsme informace pomocí elektronické žákovské knížky, takže věděli vše hned v pondělí,“ řekla ředitelka školy Dana Martinková.

Vyučování nepřerušily dvě třídy na prvním stupni a jedna na druhém stupni. V družině bylo nakonec jen 14 dětí.

Učitelé, kteří se zapojili do stávky chtěli podpořit jednání odborů, i když si ale myslím, že by tam měly být projednávány i další věci, nejen platy. „Ztotožňujeme se s názorem kolegů z jiné školy, kteří vyčíslili, že je lež, že od roku 2013 stoupl plat učitele o 60 %, pravdou je 31 %. Já už učím 40 let a vadí mi, že se mluví vždy jen o tom, když se kantorům přidává, ale nikdy se nezmínilo, když se nám ubíralo. Trvalo pak možná deset let než jsem se dostala zpět na původní plat. Mrzí nás i to, že se zapomíná na nepedagogické pracovníky, protože i ti jsou zde důležití a mnohdy berou úplné minimum. My jsme se to snažili s paní ředitelkou řešit alespoň vnitřním řádem,“ řekla předsedkyně odborové organizace na ZŠ Čapkova Anna Šůsová.

Dle jejích slov je hrubá mzda nastupujícího kantora zhruba 28 630 Kč, čili 21 700 Kč čistého. Což příliš mladé učitele neláká, proto není výjimkou, že mají někteří i druhou práci. „Kantoři jsou vysokoškolsky vzdělaní a tak by tak měli být i ohodnoceni. Neustále je slyšet od veřejnosti i odborníků volání po mladých aktivních učitelích, po větším počtu mužů ve školství, ale jak se toho však může dosáhnout, když si i začínající skladník v obchodě vydělá o dva tisíce víc. Nejde ani nahradit podprůměrného pedagoga jiným, protože žádný není,“ poznamenala Šůsová, která sama přesluhuje už druhým rokem, protože učitelé matematiky nejsou.

Dalším důvodem stávky kromě platů byly prý i nesystémové a chaotické změny vyhlášek, které ministerstvo předkládá. Měl by se změnit i přísun peněz na pomůcky do škol.

Rodičům žáků se stávka příliš nelíbí. „Přijde hodně nešťastné, že si vymyslí stávku v pátek a rodiče zblázněte se. Nikdo jsme nevěděli, zda se naše škola pro ni rozhodne nebo ne, tak se čekalo do poslední chvíle, zda budeme muset řešit hlídání nebo volno či ne. Tohle opravdu nevychytali. Hlavně mi stávka přijde zbytečná, myslím, že učitelé mají více volna než normální pracující a většina nás bere méně než oni a taky nejdeme stávkovat,“ řekla Klatovanka Jana Pěchoučková.