Kaplí a kostelů zasvěcených sv. Anně je i v našem kraji velký počet a anenské poutě drží svou mocnou tradici už po staletí.

V Dešenicích se slavilo již od pátku. Zahájili vernisáží obrazů a jiné tvorby tamních umělců, také z Nýrska, i autorů z partnerského města Lam. „Na výstavě se prezentuje i dešenický klub žen. Dalo by se říct, že si společně hrajeme. Například jsme dělali dečky, drátkovali hrnečky, tvořili stromy života a narozenin. Scházíme se každých čtrnáct dní, fungujeme již několik let. Máme nyní patnáct členů, někteří jsou také z Děpoltic či Nýrska,“ představila spolek, kterému se lidově říká Babinec, jeho členka Iva Baraňáková.

Výstava se koná už po jedenácté. „Před patnácti lety vzniklo přátelství tří lidí: Anny Halasové, Hanne Witlatschilové a Hildegardy Lembergerové, které společně začaly tuto akci organizovat a vystavovat svá díla,“ popsal historický moment dešenický starosta Jan Rejfek. „Letos svou tvorbu prezentují opět umělci, kteří se zúčastnili první výstavy,“ dodal Rejfek.

Po vernisáži se uskutečnilo také slavnostní zasedání zastupitelstva. „Konalo se při příležitosti vydání druhé části publikace Dešenice v proměnách času. První díl se věnoval jen historii Dešenic, tentokrát jsme se zaměřili na integrované obce a také dějiny takzvané Světelské stezky, po které se kdysi vozila sůl,“ představil novou knihu Rejfek.

Dešeničtí si mohli vybírat z mnoha doprovodných akcí. Na tvrzi se představili například tamní chovatelé, v kulturním domě návštěvníci mohli zhlédnout výstavu loveckých trofejí i vystoupení trubačů a psovodů. „Tato akce je velká, v takovém rozsahu ji pořádáme již čtvrtým rokem. Když bylo hezky, přicházelo na výstavy mnoho lidí. Letos, až přestane pršet, tomu bude také tak,“ přál si tamní občan Miroslav Denk.

Výstava fotografií Oldřicha Smoly na bezděkovské pouti

Anenskou pouť slavili také Bezděkovští. Účastníci mohli zhlédnout výstavu fotografií Oldřicha Smoly. „Byli jsme si prohlédnout hrobku Korbů z Weidenheimu v kostele sv. Anny, která je otevřena příležitostně. Když jsme se vraceli, rozhodli jsme se navštívit i tuto výstavu. Fotky se nám moc líbí,“ sdělila bezděkovská obyvatelka Libuše Lavičková, která akci navštívila s manželem.

Není úplně obvyklé, aby po celou dobu výstavy měli návštěvníci možnost si o vystavených dílech popovídat přímo s autorem. „Vystavuji v Bezděkově poprvé. Je tomu tak shodou okolností, protože se starostou Josefem Červeným jsme bývali kolegové. Věděl, že fotografuji, tak mě oslovil, zda při této slavnosti by se mohla uskutečnit výstava mých fotografií, kterým se věnuji téměř padesát let. Pro Bezděkovské jsem si připravil průřez mou tvorbou. Fotografií se zabývám amatérsky, jsem ale dlouholetým členem klubu při MěKS Klatovy,“ řekl Deníku.

Bezděkovští si také mohli poslechnout nedělní koncert dcery tohoto fotografa, varhanice Jany Marcinkové Smolové, která vystoupila se sopranistkou Danielou Mandysovou a basbarytonistou Martinem Nejdlem.