Zhruba 1500 trofejí zvěře ulovené v mysliveckém roce 2009/2010 na okrese Klatovy vystavují myslivci v kulturním domě v Hlavňovicích. „Jde o trofeje zvěře, kterou myslivci v našem okrese nalovili. Jsou to trofeje především zvěře spárkaté, a to srnců, jelenů, muflonů, daňků, ale jsou tu i kňouři a lebky šelem. Nejvíce je na výstavě zastoupena kategorie srnců, která se pyšní 1296 exempláři. Dobré zastoupení mají i jeleni, kterých tu je 65, a další,“ říká jednatel okresního mysliveckého sdružení v Klatovech Pavel Martin.

Na Klatovsku, Sušicku a Horažďovicku je evidováno 110 honiteb. Na výstavu zaslali své trofeje všichni uživatelé. „S účastí myslivců i množstvím vystavovaných exemplářů jsme spokojeni. Přehlídka je určena především myslivcům, ale vítána je samozřejmě i laická veřejnost. Cílem přehlídky je posoudit, zda lov zvěře byl lovcem veden správně, což posuzuje odborná komise. Má mít pro myslivce i výchovný a především společenský charakter,“ popisuje Martin.

Výstava se může pyšnit celou řadou raritních trofejí. Příznivci myslivosti mohou obdivovat i trofeje s mechanicky zkrouceným parožím a další kousky. Kvalita trofejí se podle myslivců například u srnčí zvěře zlepšila.

Lovci mají z čeho vybírat. Zvěře na Klatovsku je dostatek. „Stále se zvyšují stavy černé zvěře. I přesto, že předloni bylo uloveno kolem tří tisíc kusů, uplynulý rok se podařilo odstřelit na okrese jen 2 159 kusů divokých prasat. Letos se dá opět očekávat nárůst. Jelenů se loví v rozmezí 40 až 60 kusů ročně a standardní počty zůstávají i u další zvěře. Stále častěji se v regionu objevuje krkavec, bobr, vydra. Velké problémy nám dělá v přírodě například norek, objevuje se jelen sika a další,“ dodal Martin.

„Výstava to je parádní. Přijel jsem z našeho mysliveckého sdružení v Číhani. Myslivosti se věnuji od osmnácti let, tedy skoro padesát let. Myslím si, že vystavené trofeje rozhodně špatné nejsou. Je to přehlídka na opravdu výtečné úrovni a mám z ní velikou radost,“ říká návštěvník akce Václav Fürbacher.

Výstava bude otevřena pro veřejnost až do úterý 6.7. 2010.